14.3 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Sejm zajmie się m.in. nowelizacją budżetu na 2020 rok: Zmiana zadłużenia z… 0 zł na ponad 109 miliardów złotych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś (7.10., g.10.00) na jednodniowym posiedzeniu zbiera się Sejm. Posłowie zajmą się między innymi projektem nowelizacji tegorocznego budżetu. Zakłada on deficyt w wysokości ponad 109 miliardów złotych. Aktualnie obowiązująca ustawa budżetowa zakłada wysokość dochodów i wydatków na tym samym poziomie, czyli brak deficytu, jednak sytuację makroekonomiczną zmieniła epidemia koronawirusa.

Sejm rozpocznie też prace nad projektem budżetu na 2021 rok. W dokumencie tym założono, że dochody wyniosą prawie 405 miliardów złotych, a wydatki – blisko 487 miliardów. Oznacza to, że deficyt budżetowy może sięgnąć nieco ponad 82 miliardów złotych. Przyjęto poza tym, że PKB zwiększy się o 4 procent, powracając do wartości notowanych w ostatnich latach. Jak informował resort finansów, w budżecie na 2021 rok przewidziane są pieniądze zarówno na działania proinwestycyjne, potrzebne do dalszego pobudzania gospodarki, jak i na kontynuowanie programów społecznych, które również łagodzą negatywne skutki pandemii. W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano, że inflacja średnioroczna wyniesie 1,8 procent.

W porządku obrad jest też rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który zakłada rozszerzenie możliwości korzystania z estońskiego CIT-u. Z tego rozliczenia będą mogły skorzystać firmy, których obroty nie przekroczyły 100 milionów złotych. Podawana wcześniej maksymalna kwota wynosiła 50 milionów złotych. Rozliczanie się według zasad estońskiego CIT będzie możliwe od przyszłego roku.

Odbędzie się też pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Rząd chce powiązać wysokość podatku płaconego przez duże przedsiębiorstwa – w szczególności firmy międzynarodowe – z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu.

Nowe przepisy zakładają również rozszerzenie dostępności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz podniesienie limitu przychodów uprawniających do korzystania z obniżonej, 9-procentowej stawki podatku CIT.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Naukowicz/w dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520