11.5 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu 500 Plus dla osób niepełnosprawnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sejm uchwalił ustawę o przyznaniu świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 złotych osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Posłowie przyjęli poprawkę złożoną przez klub PO-KO dotyczącą zasad przyznawania świadczenia, w praktyce podwajającą sumę pierwotnego kryterium dochodowego.

Zgodnie z pierwotnym projektem rządowym, o dodatek w wysokości pięciuset złotych będą mogły ubiegać się osoby, które mają ukończone 18 lat, mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji i nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub które otrzymują świadczenia nie przekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca tego roku wynosi 1100 zł brutto.
Poprawka wniesiona przez klub PO-KO stanowi, że do tej kwoty nie byłby wliczany m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.
Tym samym o świadczenie będą mogły ubiegać się osoby, które mają ukończone 18 lat, mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji i ich świadczenia otrzymywane ze środków publicznych nie przekraczają płacy minimalnej wynoszącej obecnie 2250 złotych brutto. Tak więc poprawka podwaja kwotę 1100 złotych do wysokości płacy minimalnej.
Za uchwaleniem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z poprawką głosowało 428 posłów, dwóch było przeciw, żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu.
Koszty obsługi wypłaty nowego świadczenia oraz koszty obsługi składanych o świadczenie wniosków finansowane będą ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ponadto, w projekcie ustawy przewidziano możliwość udzielenia pożyczki temu funduszowi przez Fundusz Pracy.
Nowe przepisy mają wejść w zycie 1 października tego roku.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/IAR wczesn/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520