2.9 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Sejm przyjął uchwałę ws. ludobójstwa wołyńskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wyjątkowo zgodni byli posłowie ws. przyjęcia uchwały oddającej hołd Polakom zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w połowie lat 40-tych. Za jej przyjęciem zagłosowało 432 posłów, nikt nie był przeciw, 10 osób wstrzymało się od głosu, jednak przyjęciu przez aklamację sprzeciwił się Jerzy Meysztowicz z .Nowoczesnej. – Przynajmniej częściowo nadrobimy stracone lata, podczas których państwo polskie nie potrafiło oddać hołdu pomordowanym na Wołyniu – powiedział poseł wnioskodawca Michał Dworczyk.

Na mocy sejmowej uchwały 11 lipca będzie Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Jak podkreślał poseł wnioskodawca, Michał Dworczyk, nie ma ona na celu pogarszania relacji Polski z Ukrainą i obwiniania całego narodu. – Tą uchwałą wskazujemy na morderców i ich zbrodniczą ideologię. To kilkadziesiąt tysięcy konkretnych osób dokonało tej zbrodni – wyjaśniał. Z treści uchwały, podczas ostatniego posiedzenia komisji wykreślono jednak postulowane głównie przez posłów PO sformułowanie, że doszło do „bratobójczych walk”. – Nie zrównujmy tych, którzy mordowali z rozmysłem, z tymi, którzy próbowali się bronić, czasami też w sposób okrutny – mówił poseł PiS Dariusz Piontkowski. Ostatecznie polskie akcje odwetowe zostały wspominane, z zastrzeżeniem, że ich również nie można relatywizować.

– Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary – mówił przed głosowaniem nad całością projektu uchwały Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL. Jego ugrupowanie zgłaszało poprawkę zakładającą wpisanie do treści uchwały fragmentu mówiącego o tym, że większość z ponad 100 tysięcy Polaków pomordowanych przez Ukraińców było chłopami. Za treścią uchwały, mimo licznych wątpliwości, zagłosowali również posłowie ugrupowania Kukiz’15. – Już w marcu składaliśmy projekt ustawy w tej sprawie, która będzie procedowana po tym głosowaniu. Uchwała zgłoszona przez PiS, nad którą głosowaliśmy, została zgłoszona dwa tygodnie temu – zauważał Wojciech Bakun, wskazując, że politycy partii rządzącej chcieli najpierw uchwalić zgłoszony przez siebie projekt.

Pierwszego masowy mord na ludności polskiej na Wołyniu Ukraińska Armia Powstańcza dokonała 9 lutego 1943 r. W marcu i kwietniu 1943 r. ukraińscy policjanci zrezygnowali ze służby na rzecz Niemiec i przeszli w szeregi UPA. Miało to duży wpływ na nasilenie zbrodni na Polakach. W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 r. UPA spaliła osadę Janowa Dolina i zamordowała około 600 Polaków. Ogólnie liczbę pomordowanych Polaków ocenia się na ok. sto tysięcy.

 

Maciej Deja AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520