Sejm przyjął specustawę o odpadach. “Musimy po was sprzątać”

Sejm przyjął specustawę o odpadach. “Musimy po was sprzątać”

Sejm przyjął specustawę dotyczącą gospodarowania odpadami. Regulacje mają zapobiec umyślnym podpaleniom składowisk śmieci. Minister środowiska Henryk Kowalczyk, zwracając się z sejmowej mównicy do opozycji, wskazywał na pilną potrzebę zmian w przepisach dotyczących gospodarowania odpadami przez gminy.
“Głównym powodem pożarów jest to, że bez żadnej odpowiedzialności odpady były przywożone i porzucane bez żadnego zagospodarowania. To jest przyczyna kłopotów samorządów. Musimy po was sprzątać. Tak to w tej chwili wygląda” – mówił minister Henryk Kowalczyk do przedstawicieli opozycji.
Szczególne rozwiązania zawarto w dwóch ustawach: o odpadach i inspekcji ochrony środowiska. Zakładają gwarancje finansowe dla podmiotów, które prowadzą składowiska – tak, by w razie nielegalnego porzucenia odpadów znalazły się środki na ich utylizację. Poza tym instalacje mają być objęte obligatoryjnym monitoringiem. Zwiększone mają też zostać uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska.
Rządową regulację poparło 423 posłów, przeciw był 1. Od głosu wstrzymało się 4 posłów.
Regulacja będzie teraz omawiana teraz przez Senat.

IAR / Michał Fedusio/mile/dw

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0