Sejm przyjął nowelizację ustawy o GMO. Co przewiduje?

Sejm przyjął nowelizację ustawy o GMO. Co przewiduje?

Sejm przyjął nowelizację ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Nowe przepisy, jak zapowiadają autorzy, mają nie dopuścić do uwolnienia GMO do środowiska.Teraz ustawą zajmie się Senat.

Za projektem ustawy głosowało 230 posłów, 198 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. W nowelizacji znalazła się jedna poprawka, którą 6 lutego przyjęły łączone komisje: środowiska i rolnictwa. Dotyczy ona podniesienia dolnej granicy kary z 3 miesięcy do 2 lat pozbawienia wolności za nielegalne prowadzenie uprawy. Górna granica to 5 lat.
Projekt nowelizujący przepisy o GMO zakłada między innymi, że na prowadzenie uprawy GMO, należy uzyskać zgody od właścicieli gruntów położonych w obrębie 30 kilometrów od potencjalnej hodowli, a także pozytywne opinie rady gminy, rady powiatu i sejmiku samorządowego.
Polska jest zobowiązana do utworzenia specjalnego rejestru potencjalnych upraw GMO na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodnie z unijnymi przepisami, państwo członkowskie nie może wprost zakazać hodowli GMO. Natomiast rejestr upraw roślin genetycznie modyfikowanych ma pozwolić na skuteczną kontrolę takiej działalności w poszczególnych państwach.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/mt

COMMENTS

WORDPRESS: 0