HomePOLSKA

Sejm: Praca nad rządowym projektem ustawy “13 emerytura”

Sejm: Praca nad rządowym projektem ustawy “13 emerytura”

Sejm rozpoczął pracę nad rządowym projektem ustawy, która umożliwi w tym roku wypłatę emerytom i rencistom dodatkowego świadczenia pieniężnego. Tak zwana “13 emerytura” ma wynieść tyle ile emerytura minimalna, czyli 1200 złotych brutto.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest to wypełnienie zobowiązania dotyczącego pakietu emerytalnego Emerytura Plus, zobowiązania do zapewnienia wielowymiarowego bezpieczeństwa obywatelom oraz wyraz solidarności międzypokoleniowej.

Występując z sejmowej mównicy premier podkreślił, że nie jest to ani “ochłap” ani “kiełbasa wyborcza” ale “stały dodatek, stała trzynasta emerytura dla emerytów i rencistów”, coś co ma zapewnić im wszystkim godniejsze życie.

Premier dodał, że program Emerytura Plus to oprócz “trzynastki” także waloryzacja kwotowa – o co najmniej 70 złotych a także wzrost emerytur średnio o około 240 złotych rocznie dzięki obniżce podatku PiT o 1 punkt procentowy. Mateusz Morawiecki powiedział też, że w porównaniu do poprzedników obecny rząd przeznacza więcej środków na wsparcie osób z niepełnosprawnościami.

Przypomniał, że świadczenie pielęgnacyjne zostało podniesione z 1200 złotych do 1830 złotych, renta socjalna z 740 złotych do 1200 złotych w tym roku, oraz że po raz pierwszy został wprowadzony dodatek w wysokości 500 złotych dla osób z niepełnosprawnościami, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Jeszcze dzisiaj Sejm rozpocznie pracę nad tegorocznym budżetem. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przedstawia Sejmowi budżet zrównoważony – spełnienie marzeń “wszystkich ekonomistów mainstreamowych i rządów trzeciej Rzeczypospolitej”.

Podkreślił, że realizacja programu Emerytura Plus oraz sfinansowanie ustaw dotyczących osób z niepełnosprawnościami jest możliwe dzięki uszczelnieniu podatków CIT i VAT.

IAR/I.Szczęsna/jf/sk

COMMENTS