4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Sejm: Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Opozycja totalna jak zwykle totalna…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Podczas pierwszego czytania w Sejmie prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, sprawozdawca- podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek, mówiła, że proponowane rozwiązania wynikają z konieczności jego gruntownej reformy. „Konieczność ta – stwierdziła – obejmuje sfery kompetencyjne, organizacyjne, funkcyjne i kadrowe”. Zmiany przede wszystkim mają zwiększyć ochronę prawną osób pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości oraz zwiększenie roli obywateli w jego sprawowaniu.
Anna Surówka-Pasek podkreśliła, że projekt reformy wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom. Reforma ma uwrażliwić środowisko sędziowskie na potrzeby obywateli, zapewniła.
„Projekt dotyczy czterech kategorii spraw „- mówiła Anna Małgorzata Surówka-Pasek: sprawiedliwości korygującej, postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów i osób wykonujących zawody prawnicze, przebudowy strukturalnej i personalnej Sądu.
Projekt przewiduje wprowadzenie instytucji skargi nadzwyczajnej, która – jak mówiła – ma przywrócić wiarę obywateli w sprawiedliwość sądowych orzeczeń. Skarga będzie mogła być wniesiona od prawomocnego wyroku jeżeli narusza on prawa i wolności gwarantowane przez konstytucję, jest wynikiem błędnej wykładni prawa lub kiedy rozmija się z zebranym materiałem dowodowym.
Izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma uczynić bardziej przejrzystą strukturę kontroli orzecznictwa dyscyplinarnego”- podkreśliła Anna Surówka-Pasek. „Sędzia, prokurator czy pełnomocnik procesowy muszą się cieszyć zaufaniem” – dodała.Poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz powiedział, że zmiana systemu sądownictwa jest oczekiwana przez Polaków. Mówił, że największa część korespondencji, która wpływa do biur poselskich i senatorskich, dotyczy patologii wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił, że zapisana w Konstytucji zasada sprawiedliwości społecznej przez ostatnie lata nie była realizowana. Stanisław Piotrowicz zaznaczył, że jego partia popiera rozwiązania zaproponowane przez prezydenta, a swoje poprawki zgłosi w trakcie prac w komisji sejmowej.

Projekt skrytykowały trzy kluby opozycyjne – Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe. Ich przedstawiciele chcą odrzucenia go w pierwszym czytaniu.

Za dalszymi pracami opowiedział się klub Kukiz ’15.

Robert Kropiwnicki z PO mówił między innymi, że w projekcie ustawy chodzi przede wszystkim o zmiany kadrowe, a nie o zmiany w procedurach. Mówił, że rządzącym zależy tylko na zawłaszczeniu sądownictwa.

Barbara Dolniak z Nowoczesnej skrytykowała pomysł wprowadzenia instytucji skargi nadzwyczajnej. Mówiła, że skarga będzie mogła być wniesiona w prawie każdej sprawie. Zdaniem Barbary Dolniak jest to podważenie zaufania do państwa oraz prawa do rozstrzygania sprawy sądowej w rozsądnym czasie.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał, że projekt dyskryminuje sędziów ze względu na wiek. Prezydent zaproponował, by sędziowie Sądu Najwyższego obu płci przechodzili w stan spoczynku po osiągnięciu wieku 65 lat. Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że w USA funkcja sędziego Sądu Najwyższego jest pełniono dożywotnio.
Jerzy Jachnik z Kukiz’15 opowiedział się za dalszymi pracami nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Powiedział, że na tę ustawę czekają tysiące pokrzywdzonych przez kuriozalne wyroki ludzi.

Prezydent Andrzej Duda własny projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przedstawił 25 września. Projekt zaproponowany przez większość rządową zawetował pod koniec lipca.

W ustawie o Sądzie Najwyższym Andrzej Duda zaproponował między innymi utworzenie dwóch nowych izb Sądu: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która zajmie się między innymi rozpatrywaniem skarg nadzwyczajnych i sprawami z zakresu prawa publicznego, oraz Izby Dyscyplinarnej, która będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Nowością jest również wprowadzona przez prezydenta instytucja skargi nadzwyczajnej, dzięki której można będzie podważyć prawomocne, ale krzywdzące skarżących wyroki sądów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520