5.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do pakietu antykryzysowego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do pakietu antykryzysowego. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników, czyli tak zwanej tarczy antykryzysowej. Nie zgodzili się natomiast na wyłączenie z przepisów zmian w kodeksie wyborczym i możliwości dokonywania zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Posłowie z niewielkimi zmianami przyjęli też pozostałe ustawy z pakietu.

Odrzucenie zmian oznacza, że parlament uchwalił zapisy, które wprowadzają możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób powyżej 60. roku życia oraz objętych obowiązkową kwarantanną. Natomiast w sprawie Rady Dialogu Społecznego premier będzie mógł zdecydować o zmianie jej składu. Sprawozdawca komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk mówił, że członkowie komisji nie zgłaszali zastrzeżeń do specjalnego trybu głosowania w trakcie pandemii, tylko do trybu uchwalenia tych zmian – w ostatniej chwili, na posiedzeniu, które obradowało do późnych godzin nocnych.

Sejm przyjął natomiast poprawkę do ustawy rozszerzającej kompetencje Państwowego Funduszu Rozwoju w związku z koronawirusem. Odrzucił natomiast większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych, w tym tę, która wprowadza cotygodniowe obowiązkowe badania na obecność służby zdrowia dla pracowników służby zdrowia i sklepów.

Tarcza antykryzysowa to pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych oraz utrzymanie miejsc pracy. Uchwalono je w związku z pandemią koronawirusa. Pakiet trzech ustaw przygotowały ministerstwa rozwoju, finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. Według rządu, wartość pomocy to co najmniej 10 procent PKB. Rząd kilkakrotnie deklarował, że w razie potrzeby pomoc będzie rozszerzona.

Ustawy czekają na decyzję prezydenta – Andrzej Duda może je podpisać, zawetować lub zgłosić do Trybunału Konstytucyjnego. Głowa państwa w publicznych wypowiedziach opowiadała się za jak najszybszym przyjęciem zmian.

Ciąg dalszy rozpoczętego dziś posiedzenia Sejmu planowany jest na piątek na godzinę 10:00. Dzisiejsze obrady na mocy nowego regulaminu odbywały się częściowo zdalnie. Na sali plenarnej zasiadło tylko 12 posłów plus marszałek i wicemarszałkowie.

IAR/d to/w dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520