HomePOLSKA

Sejm oddał hołd ofiarom stanu wojennego zapalając “Światło Wolności”

Sejm oddał hołd ofiarom stanu wojennego zapalając “Światło Wolności”

Sejm oddał hołd ofiarom stanu wojennego w 38. rocznicę jego wprowadzenia. O 19.30 w oknie gabinetu marszałek Elżbiety Witek zapłonęła symboliczna świeca – “Światło Wolności”. Na ścianie jednego z budynków kompleksu sejmowego została też wyświetlona iluminacja upamiętniająca ofiary tamtego okresu – zamordowanych przez władzę komunistyczną, internowanych i skazanych.

Wzorem ubiegłych lat parlament włączył się w ten sposób w akcję społeczno-edukacyjną “Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej akcja nawiązuje do gestu solidarności wobec Polski, do którego wezwali w Wigilię Bożego Narodzenia 38 lat temu prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan i papież Jan Paweł II.

W oknach Białego Domu, Pałacu Apostolskiego w Watykanie, a także w oknach milionów domów na całym świecie zapłonęły wówczas świece symbolizujące solidarność z narodem polskim. “Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się ugasić” – mówił w grudniu 1981 roku prezydent Reagan, zachęcając swoich rodaków do wyrażenia solidarności z Polską.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Sejm.gov.pl/jl/sjo

COMMENTS