HomePOLSKA

Sejm nie powołał Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

Sejm nie powołał Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

Sejm nie powołał mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedyna kandydatka na to stanowisko nie uzyskała poparcia bezwzględnej większości głosów.

 

W związku z tym procedura wyboru RPO zostanie przeprowadzona ponownie. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ustalił termin na składanie wniosków z kandydaturami do 27 października br.

 

Za wyborem Rudzińskiej-Bluszcz na RPO zagłosowało 201 posłów, 237 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu. Jej kandydaturę zgłosiły kluby opozycyjne, a poparcie dla niej wyraziło ponad 1 tys. organizacji społecznych. Rudzińska-Bluszcz, obecnie główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w Biurze RPO, była jedyna kandydatką ubiegającą się o stanowisko Rzecznika.

 

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale – zgodnie z ustawą o rzeczniku Praw Obywatelskich – nadal pełni on tę funkcję, do czasu powołania swego następcy. Kandydatury na następcę Bodnara posłowie mogli zgłaszać do 10 sierpnia. Sejmowe komisje negatywnie zaopiniowały kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz.

 

Red. Mateusz Mikowski (PAP)

COMMENTS