Sędzia Iwulski powinien sam wyjaśnić zarzuty o skazywanie opozycjonistów w czasach PRL-u

Sędzia Iwulski powinien sam wyjaśnić zarzuty o skazywanie opozycjonistów w czasach PRL-u

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera mówił w Polskim Radiu 24, że sędzia Józef Iwulski powinien sam wyjaśnić zarzuty o skazywanie opozycjonistów w czasach PRL-u. Sędzia Józef Iwulski zastępuje obecnie na stanowisku I prezesa Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf.

Maciej Mitera tłumaczył, że sędzia Iwulski powinien się wytłumaczyć przede wszystkim ze względu na prestiż Sądu Najwyższego i funkcję, którą pełni. ”W ocenie wielu prawników ta kwestia wymaga wyjaśnienia” – dodał.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa przyznał, że obecna sytuacja w sprawie I prezesa Sądu Najwyższego jest różnie interpretowana. Pod adresem Małgorzaty Gersdorf padają zarzuty, że nie może być obecnie na urlopie, gdyż przeszła, po wejściu w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, w stan spoczynku. „Będąc w stanie spoczynku nie może być prezesem Sądu Najwyższego. Jest też osoba wspomnianego przez pana sędziego Iwulskiego. Dla jednych ta osoba jest prezesem. Dla innych, powołujących się na obowiązujące przepisy prawa, już jest sędzią w stanie spoczynku” – powiedział rzecznik KRS. W jego ocenie sytuację wyjaśnić powinien prezydent poprzez wskazanie osoby, która będzie zajmowała to stanowisko.

Na razie nie ma informacji, czy KRS na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się sprawą zaopiniowania oświadczenia sędziów, deklarujących dalsze orzekanie w Sądzie Najwyższym, po przekroczeniu ustawowego wieku.

IAR / PR 24 / pp/kj/kano

COMMENTS

WORDPRESS: 0