HomeUSA

Sędzina Sądu Najwyższego USA przeprasza Donalda Trumpa

Sędzina Sądu Najwyższego USA przeprasza Donalda Trumpa

Sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginbsurg przeprosiła za ostre słowa krytyki pod adresem Donalda Trumpa. Jak mówiła, jej wypowiedzi były nierozważne, a ona sama ich żałuje.
Ruth Bader Ginsburg w ostatnim czasie zaatakowała prawdopodobnego kandydata Republikanów na prezydenta, zarzucając mu m.in. że jest fałszywy i mówi to, co ludzie chcą akurat w danym momencie usłyszeć. Przyznała też, że nie wyobraża sobie Stanów Zjednoczonych, jeśli Trump zostanie prezydentem. Polityk w odpowiedzi nazwał wypowiedzi sędzi “głupimi”, ją samą określił mianem “postrzelonej” i wezwał, by podała się do dymisji.
Słowa Ruth Bader Ginsburg spotkały się z krytyką w mediach i internecie. Wiele osób podkreślało, że jako sędzia Sądu Najwyższego nie powinna udzielać takich wypowiedzi, bo nie licuje to z powagą jej urzędu. Ostatecznie Ginsburg zdecydowała się przeprosić za swoje słowa. W oświadczeniu przyznała, że sędziowie nie powinni oceniać kandydatów na urzędy publiczne i zadeklarowała, że w przyszłości będzie “bardziej roztropna”. Dodała, że żałuje swoich słów na temat Donalda Trumpa.
Ruth Bader Ginsburg funkcję sprawnuje od 1993 roku. Jest uważana za jedną z reprezentantek skrzydła liberalnego w amerykańskim Sądzie Najwyższym.

TS(IAR)/usa today/md/moc

COMMENTS