HomePILNE

Schetyna zapowiedział, że jego partia przygotuje nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej

Schetyna zapowiedział, że jego partia przygotuje nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jego partia przygotuje nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej spotkał się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Paulem Jonesem.

Podczas konferencji prasowej Grzegorz Schetyna poinformował, że nowelizacja będzie skonsultowana z wieloma środowiskami, między innymi Polską Akademią Nauk, Muzeum POLIN i Żydowskim Instytutem Historycznym oraz z Kancelarią Prezydenta. Grzegorz Schetyna powiedział, że że Platforma będzie chciała zmienić te punkty, które “budują fatalny obraz polskiej polityki historycznej”.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej rozmawiał około 40 minut z ambasadorem Paulem Jonesem. Napisał na Twitterze, że tematem rozmowy “jest obecny kryzys w relacjach polsko-amerykańskich”. Podczas konferencji prasowej, polityk Platformy powiedział, że “podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o IPN wywołuje zdumienie naszych najlepszych, najważniejszych sojuszników, zdumienie także polityków amerykańskich”.

Ambasador Paul Jones nie chciał zdradzić szczegółów spotkania. Jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy odesłał do wczorajszego oświadczenia amerykańskiego sekretarza stanu. “Zawsze jestem gotowy do spotkań i rozmów z polskimi politykami na temat kwestii dotyczących naszych krajów. To moja praca. Na dziś mogę tylko odesłać do wczorajszego oświadczenia szefa Departamentu Stanu Rexa Tillersona” – oświadczył amerykański dyplomata.

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj nowelizację ustawy o IPN i odesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego. Jak mówił, Trybunał ma zinterpretować najważniejszy przepis nowelizacji, który przewiduje kary grzywny lub więzienia za nieprawdziwe przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu współodpowiedzialności za niemieckie zbrodnie z czasów drugiej wojny światowej. Ustawę krytykują władze izraelskie i ukraińskie, zaniepokojony jest też amerykański Departament Stanu.

Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson wyraził rozczarowanie, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN. Jednocześnie Departament Stanu poinformował, że kontynuuje dialog w tej sprawie z polskim rządem. We wczorajszym oświadczeniu Rex Tillerson podkreślił, że Stany Zjednoczone uważają wyrażenie “polskie obozy śmierci” za bolesne i nieprawdziwe. Stwierdził jednak, że z tego typu określeniami należy walczyć w sposób, który chroni fundamentalne prawa, czyli poprzez otwartą debatę, edukację i badania naukowe.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Małgorzata Naukowicz/dabr

COMMENTS