HomePomorskie

Schetyna w Gdańsku: “PiS w żaden sposób nie walczy z pedofilią”

Schetyna w Gdańsku: “PiS w żaden sposób nie walczy z pedofilią”

Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO, prezydent Gdańska oraz kandydaci Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego odwiedzili siedzibę Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło Gdańsk.

23 maja w Gdańsku, tuż po wizycie w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) koło Gdańsk, odbyła się konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Platformy Obywatelskiej RP Grzegorza Schetyny, prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz kandydatów Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego w okręgu wyborczym nr 1, m.in. Magdaleny Adamowicz i Jarosława Wałęsy.

 

Grzegorz Schetyna mówił o sytuacji niepełnosprawnych, ale także o kwestii zbadania wszystkich przypadków pedofilii. – Dziś o godzinie 12 w ramach protestu Warszawie osoby z niepełnosprawnościami proszą o godne życie, o szacunek, o podmiotowe traktowanie. Jesteśmy w Gdańsku – mieście symbolicznym, które jest historią – historią Solidarności, Platformy Obywatelskiej, Polski, w mieście, gdzie wypada się zastanowić i posłuchać, popatrzeć. I wyciągnąć wnioski – przyznał Schetyna. – Widzieliśmy protest osób z niepełnosprawnościami w polskim Sejmie, widzieliśmy, jak byli traktowani przez obecny rząd, ministrów, posłów rządzącej partii. Wiemy, że godność i szacunek to najważniejsze rzeczy i najważniejsze sprawy, którymi musimy obdarzać te osoby. One chcą normalnego, przyzwoitego życia, podmiotowego traktowania, chcą szacunku i to im się po prostu należy. Uważam, że musimy – jako przedstawiciele państwa polskiego – potrafić scenariusz poprawy ich życia dzisiaj napisać – dodał.

 

– Chciałabym, żeby to była wielka lekcja dla tych wszystkich, którzy tego nie czują, którzy uważają, że osoby z niepełnosprawnościami można traktować godnie, dobrze tylko w kampanii wyborczej. To nie chodzi tylko o pieniądze, obietnice wyborcze. Chodzi o wiarygodność, szacunek. Politycy muszą być wiarygodni w rozwiązywaniu tych problemów. Dzisiaj to jest nasze wyzwanie we współpracy z samorządami wojewódzkimi, miejskimi. Jesteśmy w stanie ulżyć doli tych osób. Wierzę, że jest to możliwe. Lider Platformy Obywatelskiej podziękował prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz i osobom z ośrodka na gdańskim Przymorzu. – To jest wielka rzecz, że można traktować ludzi, którzy potrzebują pomocy, w taki sposób – otwarty, ciepły, a jednocześnie podmiotowy. Obiecuję, że te kwestie zawsze będą dla nas ważne – zapewniał.

 

Lider Platformy Europejskiej odniósł się też do kwestii pedofilii i zaproszenia skierowanego do opozycji przez premiera do przystąpienia do państwowej komisji badającej sprawę pedofilii. – Nie będzie żadnej komisji. PiS pokazał w ostatnich dniach, że w żaden sposób nie walczy z pedofilią, tylko przez niektórego zapisy zmienianego kodeksu karnego chroni przestępców, którzy dopuszczają się tych zbrodni. Dla mnie nie jest żadnym gwarantem rzetelnej debaty w tej sprawie. Ja premiera zapraszam, żeby przyjechał na Przymorze i zobaczył, że nie obietnice wyborcze są ważne, ale dobre relacje i godne traktowanie osób, które tego potrzebują – powiedział Schetyna.

 

– Mamy projekt komisji prawdy złożony kilka dni temu. Zapraszamy wszystkich do jego wsparcia i do tego, żebyśmy zrobili rzetelną komisję państwową, niezależną, nie po to, żeby rozmywać te kwestie, tylko żeby je wyjaśnić. To nie może być elementem kampanii wyborczej. Dzisiaj te aktywności “antypedofilskie” ze strony PiS traktuję jako część kampanii wyborczej, a nie rzetelną chęć rozwiązania sprawy – stwierdził. Grzegorz Schetyna skomentował też jeden z ostatnich sondaży wyborczych, który wskazuje minimalną przewagę Koalicji Europejskiej nad Prawem i Sprawiedliwością. – Uważam, że będzie decydował każdy głos. Dlatego tak bardzo prosimy i namawiamy, żeby być przy urnie wyborczej w niedzielę. Będą decydować pojedyncze głosy. Zrobimy wszystko, do ostatniej godziny kampanii, żeby te wybory wygrać nawet o jeden punkt procentowy – powiedział. W konferencji wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska – Często mówimy o tym, że Gdańsk to miasto wolności i solidarności. Solidarność współcześnie to solidarność z tymi, którzy potrzebują naszego wsparcia. I ja tak też rozumiem rolę samorządu. Dzisiaj zasadnicze pytanie polega na tym, czy to jest zadanie tylko organizacji pozarządowych i samorządu, czy całego systemu – powiedziała.

 

– W tym miejscu mamy do dyspozycji opiekę od narodzin do śmierci, ale też do możliwego wypuszczenia na rynek pracy. W niepełnosprawności najbardziej chodzi o to, by przywrócić tym ludziom godność, samodzielność – jeśli to możliwe, prawa wyborcze, możliwość bycia aktywnymi w społeczeństwie. Dla mnie zasadnicze pytanie jest takie, gdzie jest w tym wszystkim państwo polskie – dodała prezydent Gdańska. Z kolei Joanna Cwojdzińska, przewodnicząca Zarządu PSONI Koło Gdańsk, mówiła: – Jesteśmy organizacją pozarządową, niedochodową, samopomocową, ale od początku istnienia współpracujemy z partnerami publicznymi i niepublicznymi. Jednym z dużych partnerów jest miasto Gdańska, które nas wspiera nie tylko finansowo, ale i pozafinansowo.

 

COMMENTS