HomePOLSKA

Schetyna: PO przyjmie nowy statut

Schetyna: PO przyjmie nowy statut

– Przyjmiemy nowy statut, który wprowadzi na wszystkich szczeblach partii wybory bezpośrednie – zapowiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej  Grzegorz Schetyna podczas briefingu w Kielcach.

– Wczoraj mieliśmy pierwszą rozmowę na zarządzie krajowym. Przyjmiemy statut, który jeszcze bardziej zdemokratyzuje struktury Platformy i wprowadzi na wszystkich szczeblach wybory bezpośrednie, nie tylko w kołach, lecz także w powiatach i regionach – mówił Schetyna. Spekuluje się, że lider PO może chcieć w ten sposób odsunąć wiceprzewodniczącą Hannę Gronkiewicz-Waltz. W czwartek nieoczekiwanie stwierdził bowiem, że powinna być ona gotowa do stawienia się przed komisją weryfikacyjną. Po wprowadzeniu nowego statutu zmieni się sposób wybierania m.in. wiceprzewodniczących PO.

– Wybór będzie otwarty. Kto zostanie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego czy członka zarządu, decydować będzie Rada Krajowa. Tutaj nie mogę niczego przesądzić – powiedział Grzegorz Schetyna.

Lider PO odniósł się też do zaplanowanego na piątek spotkania między prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, a prezydentem Andrzejem Dudą.

– Chciałbym żeby prezydent Duda był tak odważny, jak wtedy, gdy wetował łamiące konstytucję ustawy. To wielki sprawdzian dla prezydenta Dudy, czy będzie chciał być rzeczywiście głową państwa i strażnikiem konstytucji, czy też wróci do swojej roli poprzedniej, czyli części PiS-owskiego środowiska – mówił. Dodał, że jest zdumiony, iż w takim spotkaniu nie bierze udziału premier rządu.

– To przecież rząd zarządza i procesem legislacyjnym i ma inicjatywę legislacyjną. Dziwię się, że premier Szydło w tak spektakularny sposób jest pomijana i odstawiana przez prezesa Kaczyńskiego na margines polityki – dodał Schetyna.

 

Kacper Rogacin AIP

COMMENTS