HomePOLSKA

Schetyna: “Dodatkowe” fundusze unijne przeznaczymy m.in. na służbę zdrowia

Schetyna: “Dodatkowe” fundusze unijne przeznaczymy m.in. na służbę zdrowia

Koalicja Europejska zapowiada, że jeśli dojdzie do władzy, część z “dodatkowych” funduszy unijnych zamierza przeznaczyć na poprawę jakości opieki zdrowotnej w Polsce.

Lider PO Grzegorz Schetyna i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się dzisiaj z dyrektorami warszawskim szpitali. Rozmawiali o potrzebnych zmianach w służbie zdrowia.
Politycy Koalicji Europejskiej wielokrotnie zapowiadali, że w razie przejęcia władzy zamierzają wynegocjować o 100 miliardów euro dofinansowania unijnego więcej, niż rząd PiS.
Część z tych pieniędzy – jak dziś przekonywał Grzegorz Schetyna – ma trafić do służby zdrowia. Środki mają zostać wykorzystane między innymi na tworzenie programu leczenia nowotworów, programu szczepień dla wszystkich dzieci, budowę centrów profilaktyki i usprawnienie działań SORów.

Rafał Trzaskowski mówił, że w tej chwili Polska “traci” dofinansowanie unijne przez “nieudolność rządu PiS”. Dodatkowo – zdaniem prezydenta Warszawy – Prawo i Sprawiedliwości zamierza wprowadzić nową politykę regionalną, która przewiduje “zabranie” dużym miastom części pieniędzy unijnych.

Według Rafała Trzaskowskiego może się do negatywnie odbić na sytuacji w szpitalach: – Wystarczy przejechać się po warszawskich szpitalach, żeby zobaczyć jak one się zmieniły w ostatnich latach, właśnie dzięki pieniądzom europejskim. Dlatego ważne jest, żeby te środki szerokim strumieniem płynęły dalej do całej Polski, również do dużych miast.
Politycy Koalicji Europejskiej zapowiadają, że pozostałą część “dodatkowych” środków unijnych zamierzają przeznaczyć między innymi na wsparcia rolnictwa, infrastruktury czy edukacji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/jf/jj

COMMENTS