HomePILNE

Schetyna: Będzie wniosek do prokuratury ws. publikacji “GW” na temat “dwóch wieżowców Kaczyńskiego”

Schetyna: Będzie wniosek do prokuratury ws. publikacji “GW” na temat “dwóch wieżowców Kaczyńskiego”

Politycy Platformy Obywatelskiej mają dziś złożyć do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa w związku z wczorajszą publikacją “Gazety Wyborczej”. Zamieściła ona zapis rozmowy, odbytej w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w lipcu 2018 roku, w której uczestniczył między innymi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i austriacki biznesmen Gerald Birgfellner.

Przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna powiedział w Trójce, że przed 11.00 zostanie przedstawione uzasadnienie wniosku do prokuratury. Będzie on dotyczyć przekroczenia uprawnień, powoływania się na wpływy i płatnej protekcji. Przewodniczący PO podkreślił, że Jarosław Kaczyński nie powinien rozmawiać z biznesmenem o inwestycji, prowadzonej przez spółkę powiązaną z PiS. “Nie powinien czy nie może tego robić jako czynny polityk, bo łamie zapisy ustawy o partiach politycznych. Nie powinien tego robić, ponieważ nie jest przedstawicielem, nie jest w zarządzie spółki, w imieniu której występuje” – powiedział przewodniczący PO.

Według opublikowanego w gazecie stenogramu rozmowy z ubiegłego roku Gerald Birgfellner, prywatnie zięć ciotecznego brata prezesa PiS, domaga się zapłaty za pracę przy projekcie budowy dwóch wieżowców na działce należącej do spółki, której właścicielem jest Instytut imienia Lecha Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński tłumaczył fiasko inwestycji okolicznościami politycznymi – nieprzychylnością stołecznego ratusza i tym, że realizacja inwestycji mogłaby medialnie uderzyć w jego partię. Geralda Birgfellnera zapewniał, że spółka jest gotowa zapłacić za jego usługi, ale musi do tego przedstawić dokumenty lub pójść do sądu.

 

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/sk

COMMENTS