HomePOLSKA

Sojusz z USA fundamentem bezpieczeństwa Polski

Sojusz z USA fundamentem bezpieczeństwa Polski

Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że po podpisaniu deklaracji o zwiększeniu obecności amerykańskich wojsk w Polsce nasz kraj jest o wiele bezpieczniejszy.

W “Sygnałach dnia” na antenie radiowej Jedynki polityk odniósł się do spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa i podpisania deklaracji o rozszerzeniu współpracy militarnej. “Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi to fundament bezpieczeństwa Polski” – mówił Jacek Sasin. Dodał, że ta wizyta polskiego prezydenta w USA jest “epokowa”. Zdaniem gościa radiowej Jedynki, dokonuje ona przełomu w kwestii obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w Polsce. “To już nie deklaracje, to już nie cząstkowe wzmacnianie tej obecności, ale deklaracja stałej, bardzo silnej obecności militarnej” – stwierdził J. Sasin.

Podpisany przez prezydentów Polski i USA dokument potwierdza trwałe zwiększenie obecności wojsk USA z czterech i pół do pięciu i pół tysięcy żołnierzy amerykańskich w naszym kraju. Wskazuje też sześć lokalizacji tej zwiększonej obecności, między innymi Poznań, Drawsko Pomorskie i Powidz. Deklaracja mówi też o kontynuacji dialogu na temat najbardziej odpowiedniego miejsca w Polsce dla pancernej brygadowej grupy bojowej wojsk USA.

 

*

Waszczykowski o współpracy polsko-amerykańskiej

Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych to dalsze umacnianie współpracy między tymi krajami. Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda podpisali w Nowym Jorku deklarację w sprawie pogłębiania współpracy obronnej. Prezydent Trump zapowiedział też zniesienie wiz dla Polaków.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski, który był gościem Polskiego Radia 24 zaznaczył, że od lat współpraca polsko-amerykańska dotyczy problemów wojskowych i bezpieczeństwa. “Stany Zjednoczone to nasz główny sojusznik w ramach NATO, który odpowiada na naszą wrażliwość dotyczącą bezpieczeństwa zarówno Polski, jak i naszego regionu. Od kilku lat rozszerzamy tę współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, bazując nie tylko na problemach wojskowych, ale rozszerzamy o szersze pojęcie bezpieczeństwa” – mówi europoseł PiS.

Witold Waszczykowski mówi, że decyzja o zniesieniu wiz ma symboliczne znaczenie. “Te wizy amerykańskie były taką zadrą, taką upokarzającą sytuacją w naszych relacjach. Jesteśmy sojusznikami, pomagaliśmy Stanom Zjednoczonym od lat, wysyłaliśmy wojska na różne misje wojskowe ze Stanami Zjednoczonymi. To się należało po prostu Polakom” – mówi Witold Waszczykowski.

Dokument, podpisany przez prezydentów Polski i USA, potwierdza trwałe zwiększenia obecności wojsk USA z 4,5 do 5,5 tysięcy żołnierzy. Wskazuje też 6 lokalizacji tej zwiększonej obecności, między innymi Poznań, Drawsko Pomorskie i Powidz. Deklaracja mówi też o kontynuacji dialogu na temat najbardziej odpowiedniego miejsca w Polsce dla pancernej brygadowej grupy bojowej wojsk USA.

*

Błaszczak o deklaracji prezydentów Polski i USA

Minister Mariusz Błaszczak uznał za przełomową deklarację w współpracy wojskowej podpisaną przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa. Szef MON wziął udział w spotkaniu bilateralnym prezydentów Polski i USA, do którego doszło przy okazji szczytu ONZ w Nowym Jorku.

Według ministra Mariusza Błaszczaka przełomowy charakter deklaracji prezydentów Trumpa i Dudy wynika z faktu, że Polska dołączyła do elitarnego grona krajów, w których na trwałe stacjonują wojska amerykańskie. „To niewątpliwie odstrasza potencjalnego agresora i o to nam właśnie chodzi” – powiedział minister w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Deklaracja mówi o zwiększeniu liczebności wojsk amerykańskich w Polsce z 4,5 do 5,5 tysiąca żołnierzy i wskazuje 6 lokalizacji ich stacjonowania. Szef MON nie wyklucza, że w przyszłości Amerykanie wyślą do Polski więcej żołnierzy. „Ta infrastruktura, która zbudujemy będzie umożliwiała przyjęcie dodatkowych sił” – powiedział minister. Dodał, że trwają rozmowy w sprawie zakupu myśliwców wielozadaniowych F-35. Mariusz Błaszczak zapewnił, że polski rząd chce wynegocjować cenę porównywalną z cena jaką za te maszyny zapłacili Belgowie. Na 34 myśliwce F-35 Belgia wydała około 4,5 miliarda dolarów.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Nowy Jork/to/

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/dw

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pr1/wcześn./hm/dwCOMMENTS