21 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

Samolot z El Chapo w USA. Koniec przestępczej kariery meksykańskiego bossa narkotykowego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Słynny meksykański boss narkotykowy Joaquin „El Chapo” Guzman został w czwartek – dzień przed zaprzysiężeniem prezydenta-elekta Donalda Trumpa – oddany w ręce amerykańskich władz. To może być koniec jego trwającej dekady przestępczej kariery, podczas której odgrywał główną rolę w międzynarodowej wojnie narkotykowej.

Samolot z El Chapo na pokładzie wylądował w czwartek w nocy na lotnisku MacArthura na wyspie Long Island w Nowym Jorku – podaje Reuters. 59-letni szef kartelu narkotykowego z Sinaloa został przewieziony w kolumnie radiowozów do więzienia o maksymalnie zaostrzonym rygorze Manhattan’s Metropolitan Correctional Center w Nowym Jorku. Nad przejazdem czuwały również helikoptery. Po przyjeździe do placówki co najmniej trzy więźniarki zaczęły skandować z okna: „Chapo! Chapo!”.

Joaquin Guzman był jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców narkotykowych na świecie. Rok temu został on złapany przez meksykańską policję po sześciu miesiącach po swojej spektakularnej ucieczce z więzienia o największym rygorze w środkowym Meksyku. To już druga taka ucieczka z aresztu w karierze El Chapo. Teraz Guzman zostanie jednak osądzony w USA – decyzję o ekstradycji podjął sąd federalny w czwartek. Kartel z Sinaloa odpowiada bowiem za olbrzymią część transportu narkotyków do Stanów Zjednoczonych.

Uwięzienie El Chapo w USA ma również utrudnić bossowi narkotykowemu dostęp do swoich interesów w Meksyku. Amerykańska prokuratura postawiła Guzmanowi sześć zarzutów. Dotyczą one nie tylko przemytu narkotyków, ale również porwań i morderstw w Nowym Jorku, Miami i Chicago.

Władze Meksyku ogłosiły, że ekstradycja El Chapo w czwartek jest zarówno ostatnim prezentem dla ustępującego prezydenta Baracka Obamy, jak i wyciągnięciem ręki w pojednawczym geście do Donalda Trumpa, który przejmie władzę w piątek. Jak przypomina Reuters, Trump regularnie bowiem kierował obraźliwe uwagi pod adresem Meksyku, m.in. groził zerwaniem umowy handlowej NAFTA czy zaplanował postawienie muru na amerykańsko-meksykańskiej granicy. Ma on zatrzymać nielegalnych imigrantów. Kiedy w czerwcu 2015 r. pojawiła sie informacja o ucieczce El Chapo przez podziemny tunel z więzienia, Trump napisał na Twitterze, że jako prezydent by mu „dokopał”.

Jednak Alberto Elias Beltran, asystent prokuratura generalnego Meksyku ds. międzynarodowych, zaprzeczył, że czwartkowa ekstradycja El Chapo ma coś wspólnego z przejęciem przed Donalda Trumpa władzy. – Kiedy Guzman skończy swój wyrok w USA, powróci do Meksyku – powiedział Beltran. W kraju nie rozstrzygnięto jeszcze aż dziesięciu spraw sądowych przeciwko niemu.

Aleksandra Gersz AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520