Samochody elektryczne nie są ekologiczne? Zaskakujące wyniki badań

Samochody elektryczne nie są ekologiczne? Zaskakujące wyniki badań

Rozwiązaniem problemu emisji CO2 mają być m.in. samochody elektryczne. Badania pokazują jednak, że pojazdy te wcale nie są tak ekologiczne jakby mogło się wydawać.

 

Niemiecki automobilklub ADAC wraz z Instytutem Badań nad Środowiskiem i Energią w Heidelbergu zbadali samochody pod względem emisji CO2. Najprzyjaźniejsze klimatowi są samochody…. z silnikiem Diesla.

 

Powodem tak dużej emisji CO2 aut elektrycznych jest duże emisja przy produkcji baterii i emisja podczas produkcji energii elektrycznej.

 

Wcześniejsze badania szwedzkiego Instytutu Środowiska wykazały, że wyprodukowanie 1 kWh pojemności akumulatora generuje od 150 do 200 kg CO2, który emitowany jest do atmosfery przez zakład produkcyjny. Przykładowo Nissan Leaf ma akumulatory o pojemności 40 kWh.

 

 

 

Warto zaznaczyć, że zależność pojemności baterii od emisji CO2 jest liniowa, rośnie wprost proporcjonalnie. Nie jest tak, że w większym akumulatorze emisja CO2 na 1 kWh jest mniejsza. Naukowcy oszacowali również, ile trzeba jeździć samochodami spalinowymi, by wyemitować tyle CO2, ile wyprodukował przemysł przy produkcji akumulatorów. Wynik to ponad 2,5 roku dla baterii Nissana Leafa.

 

Eksperci Światowego Forum Ekonomicznego twierdzą, że samochody elektryczne staną się bardziej ekologiczne od aut napędzanych silnikami Diesla dopiero po przejechaniu 125 tys. km. A w porównaniu z benzynowymi po pokonaniu 60 tys. km. Wspomniana kalkulacja dotyczy rynku w Niemczech gdzie 30 proc. energii pochodzi ze źródeł odnawialnych.

 

 

 

 

 COMMENTS

WORDPRESS: 0