HomeŚwiat

Samobójczy zamach na weselu w Turcji – 30 zabitych, 94 rannych

Samobójczy zamach na weselu w Turcji – 30 zabitych, 94 rannych

 Do tragedii doszło w liczącym 1,5 miliona mieszkańców mieście Gaziantep. Leży ono w odległości około 60 kilometrów od granicy z Syrią.
Według najnowszych informacji, liczba ofiar samobójczego zamachu podczas wesela na południu Turcji wzrosła do 30. 94 osoby zostały ranne.

 
Wicepremier Mehmet Simsek nazwał zamach “barbarzyńskim atakiem”.
Na razie żadna z grup terrorystycznych nie przyznała się do przeprowadzenia zamachu. Ze źródeł rządowych wynika jednak, że stoją za nim albo bojownicy kurdyjscy albo dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego. Według nieoficjalnych informacji, samobójczego ataku dokonała kobieta. Wesele odbywało się na wolnym powietrzu.
W ostatnich miesiącach doszło w Turcji do kilku zamachów, za którymi stali albo militaryści powiązani z Partią Pracujących Kurdystanu albo samozwańcze Państwo Islamskie. W czerwcu w zamachu na lotnisku międzynarodowym w Stambule zginęły 44 osoby.
W ubiegłym miesiącu w Turcji miał miejsce nieudany przewrót wojskowy, o zorganizowanie którego władze obwiniają Fethullaha Gulena, tureckiego duchownego żyjącego od lat na emigracji w Stanach Zjednoczonych i jego zwolenników.

(IAR)/Reuter/AFP/BBC/vey/dyd, Fot. TwitterCOMMENTS