Sahryń – Petro Poroszenko złożył hołd zamordowanym Ukraińcom

Sahryń – Petro Poroszenko złożył hołd zamordowanym Ukraińcom

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w Sahryniu na Lubelszczyźnie oddał hołd zamordowanym w 1944 roku Ukraińcom. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób, głównie z Ukrainy, w narodowych strojach i z narodowymi flagami.

Petro Poroszenko podkreślał wspólną walkę Ukraińców i Polaków z Rosją w 1830, 1863 roku i w latach 20. ubiegłego wieku. Wspomniał również o “bratobójczych” walkach w latach 40. Powiedział, że to co się wówczas wydarzyło powinno być tematem badań historyków, wspólnych badań Polaków i Ukraińców, ale bez polityki. Na koniec powiedział, że bez wolnej Ukrainy nie ma i nie będzie wolnej Polski.
Prezydent Poroszenko po uroczystościach na Lubelszczyźnie pojechał na Wołyń.
11 lipca 1943 roku podczas “krwawej niedzieli” ukraińscy nacjonaliści zaatakowali na Wołyniu niemal 100 miejscowości zamieszkiwanych przez Polaków. Według polskiego IPN ogółem podczas rzezi wołyńskiej trwającej od przełomu 1942 i 1943 roku do połowy roku 1945 zginęło od 60 tysięcy do ponad 100 tysięcy Polaków.
IPN podaje, że na skutek polskich akcji odwetowych do wiosny 1945 roku zginęło prawdopodobnie 10-12 tys. Ukraińców. Według historyków IPN w marcu 1944 roku z rąk polskich oddziałów partyzanckich w Sahryniu zginęło od 150 do 300 Ukraińców – cywilów. Akcja miała zapobiec spodziewanemu atakowi UPA.
Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 roku trwa impas wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach w kwietniu 2017 roku.

IAR/Polskie Radio Lublin/J.Zoń/dwi/kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0