Saharyjski pył znów nad Polską. Z nieba pada brudny deszcz. Czy coś nam grozi?

Saharyjski pył znów nad Polską. Z nieba pada brudny deszcz. Czy coś nam grozi?

Po raz kolejny nad Polskę dociera pył z Sahary. Z nieba może padać brudny deszcz. Czy coś nam grozi?

Nad naszym krajem znów możemy spodziewać się pyłu, który przyleciał do nas znad Sahary. Ponieważ występują również opady, czeka nas niemiła niespodzianka, a z nieba może spadać… błoto. A wszystko przez to, że deszcz jest wymieszany z drobnymi ziarenkami saharyjskiego pyłu. Na razie wstrzymajcie się więc z odwiedzaniem samochodowych myjni, myciem okien i wystawianiem prania na zewnątrz.

 

W poniedziałek gęsta fala pyłów dotrze nad ranem do zachodniej i środkowej części morza śródziemnomorskiego. Przez kolejne dni ruchy pyłu będą prawdopodobnie trwały dalej. Prognozy wskazują na gęsty piach nad Wielką Brytanią we wtorek oraz środę. Prawdopodobnie w środę pył będzie poruszał się dalej w kierunku wschodu i północnego-wschodu aż do Polski, Ukrainy, Turcji czy Cypru.

 

Pyłu, który dotarł do Europy możemy się spodziewać w Polsce. Gdybyśmy mieli słoneczną pogodę, zapewne dałby efekt w postaci pomarańczowego nieba. Pył z Sahary może powodować o poranku intensywne barwy nieba, natomiast o zachodzie słońca możemy być świadkami czerwonej poświaty, tzw. “krwawego słońca”. Warto dodać, że pył znad Sahary nie jest jakimś niezwykle rzadkim zjawiskiem. Jego efekty mogliśmy obserwować w 2017 czy 2018 roku.

 COMMENTS

WORDPRESS: 0