W ciągu niecałego stulecia Sahara zwiększyła swój obszar o 10%. To wynik badania grupy naukowców z uniwersytetu Maryland.
Grupa uczonych porównała dawne mapy ze współczesnymi pomiarami satelitarnymi, przeanalizowała źródła historyczne, a także dokonała szczegołowych analiz w terenie.
Z uzyskanych danych wynika, że przez 90 lat piaski największej pustyni na Ziemi pochłonęły 711 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli obszar dwukrotnie większy od Polski.
Pustynia „wędruje” przede wszystkim na południe i na zachód, zabierając sawannę i tereny uprawne Mali, Sudanu, Czadu i Mauretanii. Kierująca zespołem Natalie Thomas twierdzi, że sprawcą jednej trzeciej ekspansji terenów pozbawionych deszczu jest człowiek i emitowane przez niego zanieczyszczenia, powodujące efekt cieplarniany. Dwie trzecie – to efekt naturalnych zmian klimatycznych, którym podlega Ziemia. Oba te czynniki sprawią, że w najbliższym czasie proces powiększania się Sahary będzie postępował. W sąsiadujących z nią krajach coraz bardziej będzie brakowało wody, ziemi pod uprawę i żywności. Wedłuig szacunków zespołu dotychczasowe sumy, przeznaczane przez człowieka na nawadnianie wysychających terenów są tak małe, że w opisanym procesie praktycznie nie mają znaczenia.
IAR/Science et Vie/zr