Sąd w Kalifornii: dzieci imigrantów muszą wrócić do rodziców w ciągu 30 dni

Sąd w Kalifornii: dzieci imigrantów muszą wrócić do rodziców w ciągu 30 dni

Sąd w Kalifornii wezwał we wtorek władze, by w ciągu 30 dni ponownie połączyły rodziny, które rozłączono na granicy.

Jeśli dzieci mają mniej niż 5 lat, muszą wrócić do rodziców nawet szybciej – w ciągu 14 dni. Werdykt w tej sprawie wydał we wtorek sędzia Dana Sabraw z sądu w San Diego. Ponadto Sabraw zakazał rozdzielania rodzin w przyszłości, chyba że rodzic zostanie uznany za niesprawnego do sprawowania opieki albo otwarcie powie, że nie chce przebywać ze swoim dzieckiem. Sędzia zarządził też, że w ciągu 10 dni rząd musi zapewnić rozdzielonym rodzicom i dzieciom kontakt telefoniczny.

W ostatnich tygodniach od rodziców oddzielono ponad 2 tys. dzieci, które trafiły następnie do rządowych instytucji, w niektórych przypadkach oddalonych o setki mil od miejsca, w którym znajdują się rodzice.

Po fali płynącej z całego świata krytyki prezydent Donald Trump wydał w ubiegłym tygodniu rozporządzenie, które ma zakazać rozdzielania rodzin. Zgodnie z nim zatrzymani rodzice i dzieci będą przetrzymywani razem.

(hm)

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0