HomeMazowieckie

Sąd uchylił decyzję prezydenta Warszawy ws. zakazu Marszu Suwerenności

Sąd uchylił decyzję prezydenta Warszawy ws. zakazu Marszu Suwerenności

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję prezydenta Warszawy, który w piątek zakazał planowanego na 1. maja w stolicy Marszu Suwerenności. Zgromadzenie to organizują: Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz Młodzież Wszechpolska. 

Sędzia Rafał Sebastian Wagner powiedział, że zdaniem sądu zgromadzenie może odbyć się na Placu Zamkowym w Warszawie, który tylko w nieznacznej części zostanie wyłączony tego dnia w związku z uroczystościami zaplanowanymi na 3 maja. Podkreślił, że wolność zgromadzeń pełni bardzo istotną rolę w demokratycznym państwie prawnym – jest jednym z warunków istnienia społeczeństwa demokratycznego.
Dodał, że planowane na 1. maja marsz nie koliduje ze spotkaniem premierów w Zamku Królewskim i jest do pogodzenia z organizowanym przez Stołeczną Estradę piknikiem “Festiwal Europejski”. “Stąd, w ocenie Sądu, to odwołanie należało uwzględnić, a decyzja podległa uchyleniu” – wyjaśnił.
Prezes Mazowieckiego Ruchu Narodowego Mariusz Krogulski powiedział, że jest zadowolony z decyzji Sądu. “Oznacza ona, że Marsz Suwerenności (…) odbędzie się zgodnie z planem (…). Było to dla mnie oczywiste, że sprawa będzie rozpatrzona pozytywnie dlatego, że argumenty prezydenta Trzaskowskiego nie miały mocnych podstaw” – dodał.
Ogłoszone dziś postanowienie Sądu jest zaskarżalne. Stronom przysługuje prawo do wniesienia zażalenia.
Wcześniej Urząd Miasta argumentował, że Plac Zamkowy, zajęty przez maszyny oraz ogródki gastronomiczne nie pomieści 10 tysięcy uczestników Marszu Suwerenności.
Ponadto – jak dodano – 1 maja na Zamku Królewskim odbędzie się spotkanie premierów, organizowane na zaproszenie kancelarii premiera. W spotkaniu zatytułowanym “Together for Europe. High Level Summit” uczestniczyć będą szefowie państw i rządów krajów Unii Europejskiej: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier.
“Wydarzenie to może także wpłynąć na możliwość ograniczenia przez Służbę Ochronę Państwa dostępności do Zamku Królewskiego od strony Placu Zamkowego. Zaproponowana przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zmiana miejsca zgromadzenia nie została przez organizatora zaakceptowana” – napisano w komunikacie stołecznego Ratusza

IAR/K.P. i wcześniejsze/mt

COMMENTS