HomeUSASeattle

Sąd: skazywanie nieletnich na dożywocie bez możliwości wyjścia jest niekonstytucyjne

Sąd: skazywanie nieletnich na dożywocie bez możliwości wyjścia jest niekonstytucyjne

Sąd Najwyższy stanu Waszyngton orzekł, że skazywanie osób nieletnich na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego jest niekonstytucyjne.

Głosy sędziów rozłożyły się w czwartek w stosunku 5-4. Sąd podtrzymał tym samym wyrok sądu apelacyjnego w sprawie Briana Bassetta, którego w 1996 roku skazano za zastrzelenie rok wcześniej rodziców i utopienie w wannie 5-letniego brata.

W 2012 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że skazywanie nieletnich na dożywocie bez możliwości wyjścia na wolność jest niezgodne z konstytucją. W reakcji na tę decyzję legislatura stanu Waszyngton wyeliminowała obowiązkowy wyrok dożywocia dla osób poniżej 16 roku życia, które oskarżono o morderstwo z premedytacją, i narzuciła wymóg, by przed skazaniem 16- i 17-latków sądy brały pod uwagę okoliczności łagodzące. Czwartkowy wyrok usuwa tę opcję dla 16- i 17-latków, a sprawę Bassetta kieruje ponownie do sądu niższej instancji.

Czterech sędziów było przeciwnych, argumentując, że zmiany dokonywane już po decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych są niekonstytucyjne.

(mcz)

COMMENTS