HomeUSANew York

Sąd odrzucił pozwy o odwołanie zakazu dużych zgromadzeń religijnych

Sąd odrzucił pozwy o odwołanie zakazu dużych zgromadzeń religijnych

Sąd federalny na Brooklynie podtrzymał wydany przez gubernatora stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zakaz dużych zgromadzeń religijnych na obszarach, gdzie występuje szczególnie wielkie zagrożenie Covid-19. Z pozwem wystąpiły instytucje katolickie i żydowskie.

Organizacja Agudath Israel of America domagała się zablokowania zarządzenia Cuomo ograniczającego zgromadzenia w domach modlitwy w tzw. czerwonych strefach, gdzie ryzyko zakażenia koronawirusem jest szczególnie duże, do 25 proc. miejsc albo najwyżej 10 osób. Według Agudath Israel zakaz jest niekonstytucyjny i wymierzony w społeczność ortodoksyjnych Żydów. Każdy, kto naruszy zakaz masowych zgromadzeń, podlega karze w wysokości 15 tys. dolarów dziennie.

Jak pisał w sobotę na swym portalu „New York Times”, sędzia Kiyo Matsumoto w piątkowym orzeczeniu przypomniała, że zgodnie z zarządzeniem zamknięte zostały również mniej istotne dla gospodarki firmy i szkoły w najbardziej dotkniętych koronawirusem rejonach. Sędzia „orzekła, że nowe przepisy nie były motywowane intencją dyskryminacji ortodoksyjnych Żydów” – podkreśla gazeta, dodając, że spowodowała to potrzeba powstrzymania „najbardziej znaczącego kryzysu zdrowia w naszej pamięci”. „Jak możemy zignorować ważny interes stanu w ochronie zdrowia i życia wszystkich nowojorczyków?” – uzasadniała sędzia.

Restrykcje, obejmujące części dzielnic Brooklyn i Queens, mają obowiązywać przez co najmniej 14 dni do czasu kolejnej oceny zagrożenia. Cuomo zaznaczył, że w „czerwonych strefach” w Nowym Jorku w ciągu ostatnich trzech tygodni odnotowano prawie 20 proc. więcej nowych przypadków koronawirusa. W tweecie, już po orzeczeniu sądu, Agudath Israel of America nazwała tę decyzję „miażdżącym rozczarowaniem”. Apelowała zarazem do swojej społeczności o przestrzeganie zaleceń zdrowotnych. Podobny pozew złożyła rzymskokatolicka diecezja Brooklynu. Argumentowała, że ograniczenia spowodowały zamknięcie co najmniej 25 kościołów na Brooklynie i w Queensie. W oddzielnej rozprawie inny sędzia także odmówił zablokowania zarządzenia wykonawczego gubernatora Cuomo – pisze „New York Times”, nie podając szczegółów.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

COMMENTS