9.8 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Sąd Najwyższy uwzględnił pierwszą skargę nadzwyczajną. „I o to właśnie chodziło!”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent chwali Sąd Najwyższy za uwzględnienie pierwszej skargi nadzwyczajnej. Sprawa dotyczyła wydania dwóch sprzecznych orzeczeń spadkowych.

„I o to właśnie chodziło. O przywracanie elementarnego poczucia sprawiedliwości. Ufam, że za tym pójdzie też przywrócenie zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości” – napisał na Twitterze prezydent. Andrzej Duda dziękuje Rzecznikowi Praw Obywatelskich za złożenie skargi oraz Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. „Dobra robota!” – podsumowuje.
Rozpatrywana dziś skarga dotyczyła sprawy z 1995 roku, gdy sąd rejonowy wydał postanowienie o spadku, na podstawie którego nabyli go mąż zmarłej i ich trójka dzieci. Po kilku latach jeden ze spadkobierców wystąpił do tego samego sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po matce, a sąd potraktował wniosek jako pierwotny i również wydał orzeczenie.
Złożenie skargi nadzwyczajnej na prawomocne już orzeczenia sądów umożliwiają przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym, które weszły w życie w kwietniu 2018 roku. 3 kwietnia SN ma rozpatrzyć dwie kolejne skargi wniesione przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Oprócz RPO skargi mogą wnosić: Prokurator Generalny, prezes Prokuratorii Generalnej RP, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, przewodniczący KNF, Rzecznik Finansowy oraz prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Twitter/to/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520