HomeUSA

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych: Decyzja Trumpa ws. DACA jest bezprawna

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych: Decyzja Trumpa ws. DACA jest bezprawna

Sąd Najwyższy orzekł, że program Deferred Action for Childhood Arrivals, lepiej znany jako DACA, został bezprawnie odwołany przez administrację Trumpa.

Program Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA) chroni przed deportacją imigrantów, którzy zostali przywiezieni jako dzieci do USA i tutaj się wychowali. Dzisiaj Sąd Najwyższy odrzucił starania prezydenta Donalda Trumpa o zniesienie ochrony prawnej dla blisko 650 000 młodych imigrantów. Decyzja sądu jest oszałamiającą naganą dla prezydenta, który właśnie walczy o reelekcję. 

Sędziowie stosunkiem głosów 5-4 odrzucili argumenty administracji, które zakładały, że 8-letni program Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA) jest nielegalny. Program został zapoczątkowany w 2012 roku przez Baracka Obamę, który postanowił dać szansę “Dreamers” na lepsze jutro poprzez możliwość legalnej edukacji i pracy. W 2017 roku administracja Donalda Trumpa ogłosiła, że chce zakończyć program DACA. Decyzja ta spowodowała liczne problemy prawne – objęci nią młodzi ludzie nadal są chronieni przed deportacją i wciąż mogą odnowić swoje pozwolenie do pracy, ale nikt nowy nie może dołączyć do tego grona. 

MS

COMMENTS