HomePOLSKA

Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję prezydenta Warszawy ws. “Marsz Zwycięstwa”

Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję prezydenta Warszawy ws. “Marsz Zwycięstwa”

Sąd Apelacyjny prawomocnie podtrzymał decyzję prezydenta Warszawy o zakazie organizacji dużego zgromadzenia, zgłoszonego na weekend 15 – 16 sierpnia- informuje na Twitterze warszawski Ratusz. Chodzi o “Marsz Zwycięstwa”, który w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 chciały zorganizować Społeczny Komitet Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz Młodzież Wszechpolska. Na marsz zapraszał także Ruch Narodowy.

“Zakaz ten jest więc ostateczny. Prezydent miasta opierał się na negatywnej opinii Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego”- informuje Ratusz. Przypomina jednocześnie, że na weekend zostało zgłoszonych także kilkadziesiąt innych zgromadzeń. “Zgodnie z przepisami nie można ich zakazać. Przypominamy jednak, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 sierpnia br. maksymalna liczba uczestników zgromadzenia nie może być większa niż 150 osób”- przypominają władze miasta.

Do obserwacji zgromadzeń Ratusz ma oddelegować pracowników Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. “W sytuacji, gdy w ich trakcie naruszane będzie prawo, możemy zaapelować o rozwiązanie zgromadzenia, jeżeli to nie przyniesie skutku mamy prawo zgromadzenie rozwiązać. O zapewnienie ładu i porządku zadbają służby państwowe”- napisano w komunikacie.

“Marsz Zwycięstwa” ma przejść jutro od pomnika Mikołaja Kopernika zlokalizowanego przy ulicy Nowy Świat na Plac Krasińskich

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/TT, IAR wczesn/w dyd

COMMENTS