HomePILNE

Są wstępne szacunki dotyczące kosztów, które poniesie Polska w związku ze stworzeniem infrastruktury dla amerykańskiej armii

Są wstępne szacunki dotyczące kosztów, które poniesie Polska w związku ze stworzeniem infrastruktury dla amerykańskiej armii

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że opłacenie przez Polskę infrastruktury dla stacjonujących w naszym kraju żołnierzy amerykańskich sprawi, że polskie państwo będzie właścicielem tych obiektów. W “Salonie politycznym Trójki” polityk odniósł się do podpisania przez prezydentów Polski i USA deklaracji o zwiększeniu obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w naszym kraju. “Od wczoraj mamy wreszcie potwierdzenie, że to będą bazy stałe” – podkreślił gość Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Podpisany przez prezydentów Polski i USA dokument potwierdza trwałe zwiększenie obecności wojsk USA z czterech i pół do pięciu i pół tysiąca żołnierzy amerykańskich w naszym kraju. Wskazuje też sześć lokalizacji tej zwiększonej obecności, między innymi Poznań, Drawsko Pomorskie i Powidz. Deklaracja mówi też o kontynuacji dialogu na temat najbardziej odpowiedniego miejsca w Polsce dla pancernej brygadowej grupy bojowej wojsk USA.

Minister Jerzy Kwieciński dodał, że są wstępne szacunki dotyczące kosztów, które poniesie Polska w związku ze stworzeniem infrastruktury dla amerykańskiej armii. Podkreślił, że nasz kraj jako jeden z nielicznych członków NATO przeznacza 2 procent PKB na wydatki związane z obronnością.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/pr3/hm/wkCOMMENTS