HomeŚwiat

Rzym: Para prezydencka rozpoczęła wizytę we Włoszech i w Watykanie

Rzym: Para prezydencka rozpoczęła wizytę we Włoszech i w Watykanie

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przybyli wieczorem do Rzymu – to pierwsza zagraniczna podróż głowy państwa w nowej kadencji. Jutro prezydent spotka się z włoskimi władzami oraz lekarzami walczącymi z pandemią COVID-19. W czwartek polska delegacja odwiedzi Monte Cassino. A w piątek w Watykanie Andrzej Duda zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

Jutro w planie prezydenckiej wizyty znalazły się spotkania z włoskim prezydentem Sergio Mattarellą, premierem Giuseppe Conte i przewodniczącą Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati. Jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski rozmowy mają dotyczyć m. in. pandemii koronawirusa, unijnego budżetu i sytuacji bezpieczeństwa. “Prezydent będzie przekonywał do mocnej i zdecydowanej reakcji państw europejskich na sytuację na Białorusi” – zaznaczył minister Szczerski.

Wcześniej prezydent Duda odwiedzi rzymski Instytut Spallanzaniego. To wiodący włoski ośrodek badawczy zajmujący się leczeniem COVID-19 i pracami nad szczepionką. “W czasie wizyty prezydenta zostanie podpisane porozumienie o współpracy naukowej między Państwowym Zakładem Higieny a Instytutem Spallanzaniego, żeby włączyć Polskę do projektów europejskich, które ten instytut realizuje w walce z pandemią” – poinformował Krzysztof Szczerski.

W Rzymie prezydent złoży również wizytę w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. Weźmie tam udział w ceremonii podniesienia flagi Rzeczypospolitej w związku z przyjęciem Polski w poczet członków Funduszu.

Kolejnym elementem wizyty pary prezydenckiej we Włoszech będzie Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. W czwartek Andrzej Duda odda hołd zdobywcom słynnego wzgórza klasztornego i ich dowódcy generałowi Władysławowi Andersowi, którego 50. rocznica śmierci przypada w tym roku. Polski prezydent weźmie również udział w odsłonięciu popiersia generała Andersa w ambasadzie RP w Rzymie.

W piątek, w ostatnim dniu wizyty, prezydent Andrzej Duda zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Okazją do rozmowy jest 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, świętego Jana Pawła II. Przy grobie papieża-Polaka w Bazylice Świętego Piotra polska delegacja weźmie udział we mszy świętej.

W rozmowie prezydenta z papieżem Franciszkiem zostaną również poruszone tematy bieżące, takie jak spodziewana druga fala pandemii COVID-19 i jej skutki społeczno-gospodarcze oraz rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie w świetle amerykańskich inicjatyw pokojowych.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Darmoros/w kry

COMMENTS