W Rzeszowie i powiecie przeworskim stomatolodzy mieli wyłudzić z NFZ 85 tys. zł

W Rzeszowie i powiecie przeworskim stomatolodzy mieli wyłudzić z NFZ 85 tys. zł

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwójce stomatologów, którym zarzuca wyłudzenie pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Stomatolodzy, według prokuratury, mieli się dopuścić wyłudzeń od stycznia 2011 roku do czerwca 2014 roku. Podkarpacki NFZ w trakcie kontroli gabinetów stomatologicznych prowadzonych w Rzeszowie oraz w powiecie przeworskim stwierdził liczne nieprawidłowości w zakresie rozliczania świadczeń stomatologicznych. W ramach kontroli rozesłano do wszystkich pacjentów stomatologów ankiety z pytaniami o udzielane świadczenia.

 

Część pacjentów zakwestionowała fakt ich wykonania w części lub w całości. W ramach prowadzonego postępowania prokuratura przesłuchała w charakterze świadka przeszło 1000 pacjentów, którzy korzystali z usług stomatologicznych w gabinetach podejrzanych. Około 300 z nich zakwestionowało świadczenia. Jak informuje Ewa Romankiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, stomatolodzy, chcąc za wszelką cenę zrealizować kontrakty zawarte z NFZ, podejmowali różnego rodzaju działania. – Analiza zeznań świadków wskazuje, że nagminnie stosowanym przez oskarżonych zabiegiem było dopisywanie w dokumentacji, a następnie rozliczanie poszczególnych świadczeń. Dopisywali oni również wizyty, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Dokonywali też rozliczenia w Funduszu świadczeń, które w rzeczywistości wykonywali w ramach wizyt prywatnych – czytamy w komunikacie prokuratury. Jeden z oskarżonych prowadził dwa gabinety i w ramach prowadzonej działalności zawarł od 1 stycznia 2011 r. z NFZ w Rzeszowie umowę o świadczenie opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych, a od 23 lutego 2012 roku w zakresie świadczeń stomatologicznych dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych, w tym chorych na AIDS.

 

Kolejnym zachowaniem opisywanym przez prokuraturę było pobieranie od pacjentów bezpodstawnej opłaty związanej z wykonaniem świadczeń protetycznych, które były refundowane z pieniędzy publicznych. Pacjenci, według prokuratury, byli wprowadzani w błąd, że muszą wnieść taką opłatę. W ten sposób oskarżeni wyłudzali od pacjentów od 170 do 400 złotych. – Świadkowie zeznali, iż stomatolodzy tłumaczyli im konieczność zapłaty między innymi tym, że NFZ refunduje jedynie 50 procent ceny protezy. W przypadku dopłaty świadczenie zostanie wykonane szybciej lub że limity z funduszu zostały wyczerpane. Tłumaczono też, że proteza zostanie wykonana z lepszego materiału. Jak wynika z poczynionych w sprawie ustaleń wszystkie wydane pacjentom protezy były wykonane z tych samych materiałów, refundowanych przez fundusz – informuje prokurator Ewa Romankiewicz. Oskarżeni nie przyznali się do zrzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień przed prokuratorem. Grozi im kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Prokuratura nie wnioskowała do sądu o zastosowanie wobec podejrzanych żadnego środka zapobiegawczego. Sąd Rejonowy w Rzeszowie, do którego wpłynął akt oskarżenia, zajmie się sprawą najprawdopodobniej po wakacjach.

 

(AIP)

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0