Rzeszów: akt oskarżenia przeciwko dwóm stomatologom. Wyłudzili ponad 85 tys. zł

Rzeszów: akt oskarżenia przeciwko dwóm stomatologom. Wyłudzili ponad 85 tys. zł

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko dwóm stomatologom podejrzanym o wyłudzenie z Narodowego Funduszu Zdrowia łącznie ponad 85 tys zł. Do wyłudzeń miało dojść między styczniem 2011 r. a czerwcem 2014 r. 

Jak informuje Ewa Romankiewicz, rzecznik prokuratury okręgowej, podkarpacki odział NFZ w Rzeszowie w trakcie kontroli gabinetów stomatologicznych prowadzonych przez jednego z oskarżonych w Rzeszowie oraz w powiecie przeworskim stwierdził szereg nieprawidłowości w rozliczaniu świadczeń stomatologicznych. Rozesłała więc do wszystkich pacjentów ankiety. Część pacjentów zakwestionowała, fakt wykonania danych świadczeń w całości lub w części, pomimo tego, że zostały one rozliczone przez NFZ. Prokuratura przesłuchała w sumie przeszło 1000 pacjentów, którzy korzystali z usług stomatologicznych w gabinetach objętych kontrolą. Około 300 pacjentów zakwestionowało świadczenia.

 

– Stomatolodzy chcąc za wszelką cenę zrealizować kontrakty zawarte z NFZ podejmowali różnego rodzaju działania. Analiza zeznań świadków wskazuje, że nagminnie stosowanym przez oskarżonych zabiegiem, było dopisywanie w dokumentacji, a następnie rozliczanie, poszczególnych świadczeń. Stomatolodzy dopisywali również wizyty, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Dokonywali też rozliczenia w Funduszu świadczeń, które w rzeczywistości wykonywali w ramach wizyt prywatnych – czytamy w komunikacie prokuratury.

 

Kolejnym i najbardziej bulwersującym zachowaniem było pobieranie od pacjentów „bezpodstawnej” opłaty związanej z wykonaniem protezy. Pacjenci według prokuratury byli wprowadzani w błąd, że muszą wnieść taką opłatę. W ten sposób oskarżeni wyłudzali od pacjentów od 170 do 400 zł. – Jak zeznali świadkowie stomatolodzy tłumaczyli im konieczność zapłaty m.in. tym, że NFZ refunduje jedynie 50% ceny protezy, że w przypadku dopłaty świadczenie zostanie wykonane szybciej, bądź, że limity z funduszu zostały wyczerpane, albo też że proteza zostanie wykonana z lepszego materiału. Jak wynika z poczynionych w sprawie ustaleń wszystkie wydane pacjentom protezy były wykonane z tych samych materiałów, refundowanych przez Fundusz – informuje rzecznik.

 

Oskarżeni nie przyznali się do zrzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień. Grozi im od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0