22.2 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

„Rzeczpospolita” o ustaleniach prokuratury: Awaria „Czajki” nie jest wynikiem ataku terrorystycznego. Prezydent Trzaskowski powołał komisję

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Awaria w stołecznej oczyszczalni nie była wynikiem celowego działania – do takiego wniosku doszła prokuratura – czytamy w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”. Tuż po awarii stołeczni urzędnicy sugerowali, że awaria rur przesyłowych może być wynikiem sabotażu lub nawet ataku terrorystycznego. W poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że powołał specjalną komisję, która zbada przyczyny kolejnej awarii.

W sprawie awarii toczą się dwa śledztwa. Pierwsze wszczęto na wniosek miasta. Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie chciał, żeby śledczy sprawdzili ich podejrzenia, czy do awarii doszło na skutek „sabotażu lub innego działania o charakterze terrorystycznym”.

 

Śledczy szybko zweryfikowali tę tezę, według ustaleń „Rzeczpospolitej”, która dotarła do szczegółów śledztwa, nie jest ona prawdziwa. „Oględziny zniszczonego tunelu, przeprowadzone na miejscu przez policjantów i prokuratorów, tej wersji przeczą – nie znaleziono nic, co wskazywałoby na celowe uszkodzenie instalacji” – czytamy w dzienniku. W oględzinach brał udział m.in. doświadczony policyjny pirotechnik. To jeszcze nie koniec działań śledczych.

 

Zabezpieczono nagrania z 16 kamer monitoringu. Drugie śledztwo w sprawie „Czajki” prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie. – W sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych do prawidłowego nadzoru nad odbiorem ścieków oraz sprowadzenia w związku z eksploatacją instalacji oczyszczalni „Czajka” niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób i mienia w wielkich rozmiarach – wyjaśniła w rozmowie z „Rz” Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka prokuratury.

 

W poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że powołał specjalną komisję, która zbada przyczyny kolejnej awarii. „Musimy szczegółowo poznać okoliczności awarii układu przesyłowego ścieków do oczyszczalni Czajka i zależy mi na tym, aby sprawą tą zajęli się najlepsi specjaliści. Dlatego obok zespołów pracujących od początku w Miasto Stołeczne Warszawa, powołałem Komisję ds. wyjaśnienia przyczyn awarii, którą pokieruje prof. Stanisław Rybicki – dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki na Politechnice Krakowskiej. Profesor Rybicki to jeden z czołowych w kraju ekspertów z dziedziny inżynierii i gospodarki wodnej. Do współpracy dobierze zespół ekspertów, który dokona analizy awarii i sprawdzi, czy mogła mieć na nią wpływ sytuacja z 2019 roku” – napisał na Facebooku Trzaskowski.

 

W sobotę 5 września miał wystartować ruch obywatelski Rafała Trzaskowskiego „Nowa Solidarność”. Plany byłego kandydata na prezydenta Polski pokrzyżowała jednak awaria stołecznej oczyszczalni ścieków. Z punktu widzenia polityków Platformy Obywatelskiej to dobra informacja. Przeciwnicy Trzaskowskiego uruchomili w sobotę stronę ruchtrzaskowskiego.pl na której licznik pokazuje, ile litrów ścieków trafia od kilku dni do Wisły.

 

Na odpowiedź byłego kandydata na prezydenta Polski nie trzeba było długo czekać. „Kiedy PiS uruchomił stronę z licznikiem ścieków, które w ostatnich dniach zmuszeni jesteśmy kierować do Wisły – sugerując, że to strona mojego nowego ruchu – dostałem tysiąc pomysłów w jaki sposób na to odpowiedzieć. Najmocniejszy z nich zakładał uruchomienie strony, na której pokazalibyśmy licznik ze ściekami, które lały się do Wisły w trakcie kadencji Lecha Kaczyńskiego. Nawet wyliczono mi ile litrów ścieków wpłynęło do Wisły w tym czasie. Oczywiście kusząca propozycja. Pewnie jeszcze klika lat temu ochoczo bym na to przystał. Przecież nie ma większej satysfakcji w polityce niż się odwinąć. Uderzają w Ciebie ściekami, obrzuć ich tym samym. I tak od lat. I tak bez końca. (…) Ale ja nie dam rządzącym tej satysfakcji. Nie wejdę w polityczną walkę na poziomie ścieków” – podkreślił Trzaskowski w mediach społecznościowych, pisząc przy tym o nowej jakości, jaką ma wnieść do polityki Ruch Nowa Solidarność (to już oficjalna nazwa).

 

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520