HomePOLSKA

Rzecznik rządu: Uchwalona dziś przez Sejm tarcza antykryzysowa to gigantyczny zastrzyk gotówki dla polskiej gospodarki

Rzecznik rządu: Uchwalona dziś przez Sejm tarcza antykryzysowa to gigantyczny zastrzyk gotówki dla polskiej gospodarki

Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział, że uchwalona dziś przez Sejm tarcza antykryzysowa to gigantyczny zastrzyk gotówki dla polskiej gospodarki, który ma pomóc firmom przetrwać okres stagnacji. W TVPInfo Piotr Muller powiedział, że w następnym kroku rząd planuje zwiększenie wydatków na inwestycje publiczne.

“Doświadczenia wielkich kryzysów gospodarczych XX wieku pokazują, że w pewnym momencie niezbędny jest dodatkowy impuls gospodarczy w postaci pakietu inwestycji publicznych” – przekonywał minister Muller. Dodał, że chodzi tu o budowy dróg, remonty szkół, ale także inne inwestycje w sektorze budowlanym i usług, które zapewnią firmom dodatkowe środki finansowe, a wraz z nimi dodatkowy oddech.

Jednocześnie – zapewnił minister Muller – specustawa gwarantuje stabilność budżetową państwa. Piotr Muller zwrócił uwagę, że w czasie kryzysu nie możemy doprowadzić do nadmiernego zadłużenia budżetu państwa. “Jeżeli państwo przestanie dobrze funkcjonować, to nie będzie dodatkowych środków na wspieranie gospodarki” – mówił rzecznik rządu. Jak wyjaśniał minister Muller, rząd wprowadza teraz ogromny zastrzyk finansowy po to, żeby ratować miejsca pracy w okresie stagnacji gospodarczej. Następnie planowany jest pakiet inwestycji publicznych, który pozwoli ponownie uruchomić działalność firm. Ale jeżeli sytuacja będzie tego wymagała – zapewnił Piotr Muller – jesteśmy gotowi zwiększyć zakres tej pomocy. Rzecznik rządu dodał, że rząd liczy na poprawę sytuacji gospodarczej w drugiej połowie roku, ale jednocześnie jest gotów wspierać przedsiębiorstwa do końca roku.

Sejm uchwalił dziś pakiet antykryzysowy. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników. Pakiet ustaw czeka na podpis prezydenta.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/TVP Info/d mk/w dw

COMMENTS