10.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Rzecznik rządu: strona polska prowadzi analizy w sprawie reparacji wojennych od Niemiec

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że na razie nie ma oficjalnego stanowiska polskiego rządu w sprawie ewentualnych reparacji wojennych za II wojnę światową. Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” napisał dzisiaj, że roszczenia ze strony rządu polskiego w sprawie reparacji byłyby nieuzasadnione. Jest to wynik ekspertyzy zleconej przez wiceprzewodniczącego niemieckiego parlamentu Johannesa Singhammera, a wykonanej przez służby naukowe Bundestagu.

Rafał Bochenek powiedział, że sprawa jest analizowana. Dodał, że w Polsce trwa na ten temat szeroko zakrojona dyskusja, również na forum parlamentarnym. Rafał Bochenek powiedział, że z różnych stron pojawiają się sugestie, aby wystąpić o takie reperacje. „Przyglądamy się sytuacji, jeśli będą ku temu uwarunkowania, będziemy podejmowali kolejne działania” – dodał Rafał Bochenek.
Autorzy opinii opublikowanej w „Frankfurter Allgemeine Zeitung” przywołują traktat „2 plus 4”, zawarty we wrześniu 1990 roku przez cztery mocarstwa; Rosję, USA, Wielką Brytanię i Francję . „Ewentualne polskie roszczenia wynikające z niemieckich zbrodni popełnionych podczas drugiej wojny światowej utraciły moc najpóźniej w momencie zawarcia traktatu 2+4, ponieważ Polska w ramach negocjacji traktatowych co najmniej milcząco zrezygnowała z ich dochodzenia” -czytamy w gazecie cytującej niemieckich ekspertów. Ich zdaniem, „zapisy traktatu 2+4 do dziś blokują wszelkie roszczenia reparacyjne przeciwko Niemcom”. Cytowany przez gazetę wiceprzewodniczący Bundestagu Johannes Singhammer uważa, że „nierealne do spełnienia, z punktu widzenia prawa, polskie żądania reparacji są zaprzeczeniem wspólnego, spoglądającego w przyszłość projektu między Niemcami a Polską, a wręcz przeciwnie mogą spowodować niebezpieczne skutki”.
Konferencja 2+4, także z udziałem ówczesnych dwóch państw niemieckich, otworzyła drogę do zjednoczenia Niemiec. Strona polska brała udział w jednym z czterech spotkań.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wczesn./mile/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520