HomePOLSKA

Rzecznik rządu o podwójnym wecie: odpowiedzialność za reformę wymiaru sprawiedliwości ponosi teraz prezydent

Rzecznik rządu o podwójnym wecie: odpowiedzialność za reformę wymiaru sprawiedliwości ponosi teraz prezydent

Rzecznik rządu, Rafał Bochenek mówił, że prezydent zapowiadając swoją inicjatywę ustawodawczą, wziął na siebie odpowiedzialność za reformę wymiaru sprawiedliwości. Gość Poranka TVP Info odniósł się w ten sposób do wczorajszego oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział opracowanie własnych przepisów reformujących Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądownictwa. 

Rafał Bochenek mówił, że reforma przygotowana przez Prawo i Sprawiedliwość była dobra i oczekiwali jej Polacy. Dlatego, zdaniem rzecznika rządu, mimo wygłoszonego przez prezydenta orędzia, “trudno zrozumieć” podjętą przez niego decyzję. Andrzej Duda tłumaczył, że przed jej podjęciem konsultował się z różnymi środowiskami: prawnikami, filozofami oraz innymi ekspertami, a także politykami.
Rafał Bochenek podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość i premier Beata Szydło “wsłuchuje się w głos Polaków”. Przypomniał także, że szefowa rządu “od samego początku (…) wyraźnie podkreślała, że reforma [sądownictwa] będzie przeprowadzona niezależnie od tego, czy weta będą następowały, czy nie”.
Rzecznik zapowiedział, że rząd będzie się teraz “uważnie przyglądał i śledził kolejne kroki” prezydenckiej inicjatywy. W jego przekonaniu, premier Beata Szydło na pewno spotka się w tej sprawie w najbliższym czasie z ministrem sprawiedliwości, Zbigniewem Ziobro. Omówią obecną sytuację oraz zastanowią się, co powinien zrobić rząd.
Prezydent oświadczył wczoraj, że zawetuje dwie z trzech przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość ustaw o sądownictwie. Andrzej Duda zwróci do Sejmu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Prezydent podpisał trzecią ustawę – o ustroju sądów powszechnych, o czym poinformował rano w radiowej Trójce Paweł Mucha, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/jl/magos

COMMENTS