"> Rzecznik praw dziecka proponuje przesunięcie terminu składania dokumentów do szkół średnich - wiadomosci.com

Rzecznik praw dziecka proponuje przesunięcie terminu składania dokumentów do szkół średnich

Rzecznik praw dziecka proponuje przesunięcie terminu składania dokumentów do szkół średnich

Rzecznik praw dziecka chce przesunięcia terminu składania dokumentów do szkół średnich. Mikołaj Pawlak uważa, że taki krok rozwiązałby problem gimnazjalistów i ósmoklasistów, którzy z powodu strajku nauczycieli nie mogliby napisać egzaminów w wyznaczonych terminach. Rzecznik zaapelował do premiera i minister edukacji narodowej, by do przesunięcia terminu zobowiązali kuratorów oświaty wszystkich województw.

Wówczas – zdaniem Mikołaja Pawlaka – wszystkim uczniom zostanie zapewniona równość wobec prawa, a ich przyjęcie do szkół będzie uzależnione tylko od wyników egzaminów. RPD powiedział, że sytuacja, w której uczniowie nie mogliby podejść do egzaminów z powodu niezależnego od siebie, naruszałaby ich prawa.

Mikołaj Pawlak cieszy się także, że strona rządowa i związkowa zdecydowały się kontynuować rozmowy dziś o 15.00. Zaoferował też swoją pomoc w negocjacjach i zaprosił obie strony do spotkania w biurze Rzecznika Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak zaproponował także swój udział jako mediatora w pertraktacjach rządu ze związkami. Do współpracy zaprosił też Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. “To jest ten moment, kiedy my, rzecznicy, powinniśmy, pokazać jak działają nasze uprawnienia konstytucyjne – i skorzystać z nich” – oświadczył Rzecznik Praw Dziecka.

Wicepremier Beata Szydło zaprosiła dziś związkowców, którzy nie podpisali umowy z rządem, na dotyczące podwyżek dla nauczycieli. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz potwierdził, że przedstawiciele związku stawią się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” o godz. 14.45.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)hm/mitro/COMMENTS

WORDPRESS: 0