HomePOLSKA

Rzecznik dyscyplinarny wezwał kilkoro sędziów na przesłuchania

Rzecznik dyscyplinarny wezwał kilkoro sędziów na przesłuchania

Rzecznik dyscyplinarny wezwał kilkoro sędziów na przesłuchania. Przed południem w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa, gdzie urzęduje rzecznik dyscyplinarny, stawiła się sędzia z Łodzi Ewa Maciejewska.

Na godzinę 14.00 zaplanowano natomiast przesłuchanie rzecznika Stowarzyszenia Sędziów Polskich “Iustitia”, Bartłomieja Przymusińskiego. Sędzia powiedział dziennikarzom, że został wezwany jako świadek w sprawie wypowiedzi innych sędziów, dotyczących wprowadzanej reformy sądownictwa.

Sędzia podkreślił, że w przeszłości nawet gdy sędziowie wypowiadali się krytycznie o planowanych czy wprowadzanych reformach sądownictwa, nie dochodziło do wzywania ich przez rzecznika dyscyplinarnego.

“Jest to bez wątpienia sytuacja bez precedensu” – powiedział rzecznik “Iustitii”. Dodał, że w sprawie wezwania sędziów przez rzecznika dyscyplinarnego liczył na wsparcie i głos solidarności ze strony Krajowej Rady Sądownictwa. Rzecznik tej instytucji sędzia Maciej Mitera, pytany o tę kwestię, powiedział, że KRS nie ma z dzisiejszymi przesłuchaniami nic wspólnego. Przyznał jednak, że sędziowie powinni czasem “ważyć słowa”.

Jutro przed rzecznikiem dyscyplinarnym mają zeznawać Igor Tuleya z Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich “Iustitia”.

 

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/dw

COMMENTS