HomePomorskie

Rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu Gdańskiego wszczyna postępowanie w sprawie prof. Ewy Graczyk. Poszło o… tekturową waginę

Rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu Gdańskiego wszczyna postępowanie w sprawie prof. Ewy Graczyk. Poszło o… tekturową waginę

Rzecznik dyscyplinarny ds. nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego, w odpowiedzi na wniosek Akademickiego Klubu Tradycji Katolickiej Pax, wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie prof. Ewy Graczyk. Chodzi o happening z tekturową waginą, która została zaprezentowana podczas majowego Marszu Równości w Gdańsku.

 

Podczas Marszu prof. Graczyk wraz z innymi osobami trzymała transparent przedstawiający żeńskie organy płciowe eksponowane w sposób przypominający ten, w jaki katolicy czczą Najświętszy Sakrament wystawiony w monstrancji podczas procesji ulicznych. W ten sposób Ewa Graczyk w sposób skrajny uchyliła godności pracownika Uniwersytetu Gdańskiego – czytamy we wniosku do rzecznika, który został złożony w październiku przez Akademickiego Klubu Tradycji Katolickiej Pax. Organizacja apelowała o podjęcie działań dyscyplinarnych.

 

Teraz poznaliśmy decyzję dr hab. Mariusza Bogusza, rzecznika dyscyplinarnego UG, który po trzech miesiącach odpowiedział na pismo. Jak wynika z oficjalnego dokumentu, rzecznik 30 grudnia 2019 r. wszczął postępowanie wyjaśniające “prowadzone w sprawie (…) popełnienia czynu polegającego na obrazie uczuć religijnych innych osób, co stanowiło postępowanie uchybiające godności zawodu nauczyciela akademickiego”. Obecnie czekamy na komentarz uczelni dotyczący możliwych konsekwencji dla pracownika.

 

aipCOMMENTS