1.7 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Rządowy projekt ustawy „Za życiem”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zajmie się dzisiaj rządowym projektem ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem”. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza utworzyć program, który będzie wspierał rodziny w trudnej sytuacji, między innymi wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej powiedziała w Sejmie, że to pierwszy krok w kierunku przygotowania kompleksowego programu, który Rada Ministrów chce przyjąć do końca roku. „Mamy świadomość, że podjęliśmy się niezwykle trudnego zadania” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. Dodała, że projekt ustawy „Za życiem” tworzy ramy prawne, które umożliwią podjęcie wielu działań.
Sekretarz Stanu w ministerstwie zdrowia Jarosław Pinkas powiedział, że rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi nie zostaną same. Projekt przewiduje ułatwienia dostępu do wielu świadczeń i usług zdrowotnych. „Pełen dostęp do badań prenatalnych. Opieka psychologiczna na każdym etapie, hospicja prenatalne, koordynacja u lekarza opieki podstawowej” – wyliczył Jarosław Pinkas.
Projekt przewiduje między innymi, że z tytułu urodzenia się dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, rodzicom przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych. Sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz podkreślił, że to wsparcie będzie elementem innych świadczeń, które mają wspierać rodzinę z dzieckiem niepełnosprawnym. „Te cztery tysiące, o których mówimy, mają być pierwszą pomocą, gdy rodzi się dziecko. Mają dać ten pierwszy oddech matce” – powiedział Krzysztof Michałkiewicz. Minister Elżbieta Rafalska przyznała, że dobrze wie, że ta kwota nie jest w stanie zrekompensować rodzicom trudności związanych z narodzinami nieuleczalnie chorego dziecka.
Ustawa ma obowiązywać od początku następnego roku. Jeszcze nie wiadomo, ile będzie kosztował cały program. Minister Rafalska zapewniła jednak, że środki finansowe na ten cel są zabezpieczone w budżecie państwa.

IAR/Sejm/dko/Siekaj, Fot. Michał Dyjuk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520