HomePOLSKA

Rządowy optymizm: Problem smogu w Polsce zniknie za 10 lat

Rządowy optymizm: Problem smogu w Polsce zniknie za 10 lat

Problem smogu w Polsce zniknie za 10 lat, póki co jakość powietrza nie jest dobra – mówił szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk na Targach Pol-Eco System w Poznaniu.

W Polsce powietrze będzie czyste, kiedy zwalczymy niską emisję, mówił Henryk Kowalczyk. “W wielu miejscach notujemy przekroczenia szczególnie pyłów zawieszonych PM 10, a spowodowane jest to przez niską emisję, przez ogrzewanie domów jednorodzinnych poprzez palenie w piecach węglowych starej generacji”, tłumaczył minister środowiska.

Jakość powietrza ma się poprawić dzięki rządowemu Programowi “Czyste Powietrze”. “Program jest opracowany na 10 lat, efekty będą widoczne co roku, ale o pełnych efektach możemy powiedzieć za dekadę”, powiedział Henryk Kowalczyk.

Program “Czyste Powietrze” zakłada możliwość ubiegania się o dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Wnioski można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej drogą elektroniczną. Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

W ciągu zaledwie miesiąca wojewódzkie fundusze przyjęły około 7,5 tys. wniosków, natomiast na portalu beneficjenta zarejestrowanych już jest ok. 265 tys. użytkowników.
Budżet Programu “Czyste Powietrze” wynosi 103 mld złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/as

COMMENTS