Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnymi mrozami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnymi mrozami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnymi mrozami w weekend. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarski Wodnej, w całym kraju temperatura spadnie poniżej zera, a w nocy termometry pokażą nawet minus kilkanaście stopni.

Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa powiedziała, że w tej chwili nie ma ostrzeżeń IMGW przed mrozami, ale w najbliższym czasie temperatura znacząco spadnie. W weekend termometry wskażą od minus 5 stopni w dzień do minus kilkunastu w nocy. “Taka temperatura może już zagrozić życiu i zdrowiu, więc naprawdę trzeba uważać. Uważać, czyli dbać o siebie, odpowiednio się ubierać” – wyjaśniła Anna Adamkiewicz. Dodała, by zwracać uwagę na osoby starsze i bezdomne, które mogą potrzebować pomocy podczas mrozów, i zgłaszać takie przypadki służbom, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Anna Adamkiewicz podkreśliła również, że trzeba być czujnym, by nie zatruć się tlenkiem węgla, zwanym potocznie czadem. Zagrożenie może pojawić się w domach, w których są piecyki. “Pamiętajmy o tym, żeby wietrzyć pomieszczenia, regularnie sprawdzać stan piecyków i montować czujniki tlenku węgla. One nie są bardzo drogie i mogą nam uratować życie” – powiedziała Anna Adamkiewicz.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, by w trakcie mrozów nie rozgrzewać się alkoholem, bo wtedy dużo łatwiej stracić kontrolę nad tym, co dzieje się wokół, a organizm szybciej się wychładza.
RCB przypomina też, żeby zadbać o zwierzęta, szczególnie o te, które przebywają na zewnątrz.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0