HomePOLSKA

Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej?

Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej?

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że rząd na razie nie rozważa wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w związku z pandemią koronawirusa. Jak jednak zaznaczył, nie można wykluczać żadnych scenariuszy.

Michał Dworczyk zaznaczył, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest na bieżąco monitorowana i nie ma planów wprowadzania stanu klęski żywiołowej.

“W tej chwili nie jest rozważany taki wariant. Przyjęliśmy szereg tak zwanych ustaw covidowych, które pozwalają państwu funkcjonować w tym trudnym czasie” – powiedział Michał Dworczyk. “Prowadzimy na bieżąco ewaluację rozwoju sytuacji i wdrażanych rozwiązań. Zbiera się niemal codziennie rządowy zespół zarządzania kryzysowego i decyzje podejmowane są na bieżąco” – dodał.

Minister Michał Dworczyk zaapelował do osób starszych, aby nie wychodziły z domu, gdy nie ma takiej konieczności. Podkreślił, że rząd od 15 października przywraca w sklepach godziny dla seniorów, znane z wiosny. Michał Dworczyk powiedział też, że do domów pomocy społecznej trafią dodatkowe pieniądze i środki ochronne.

Szef kancelarii premiera dodał, że choć jest jeszcze dużo wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19, to na bieżąco trzeba monitorować sytuację lekarzy i pielęgniarek. Ma temu służyć koordynacja na poziomie województw i zarządzanie transportem chorych czy ich przenoszeniem do innych szpitali.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Program 1 Polskiego Radia/d mj/w kj

COMMENTS