HomePOLSKA

Rząd wprowadza nową opłatę. Ile zapłacą kierowcy?

Rząd wprowadza nową opłatę. Ile zapłacą kierowcy?

Od 1 stycznia 2019 roku do benzyny i oleju napędowego doliczana będzie nowa opłata. Prezydent Andrzej Duda podpisał niezbędną ustawę.

 

Nowa opłata ma wynosić około 10 groszy brutto za litr benzyny i oleju napędowego. Zasili m.in. powstający Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Środki z tego funduszu mają wspierać rozwój rynku i infrastruktury paliw alternatywnych w transporcie. Do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu ma trafić 15 proc. wspływów z opłaty emisyjnej, natomiast 85 proc. do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Jak szacuje ministerstwo energii do budżetu ma trafić w ten sposób 1,7 mld złotych, natomiast według Biura Analiz Sejmowych nowa opłata będzie kosztować kierowców od 2 do 2,5 mld zł.

 

Minister energii, Krzysztof Tchórzewski, pytany o możliwość wzrostu cen paliw w związku z wprowadzeniem tzw. opłaty emisyjnej zaznaczył, że tak się nie stanie. Opozycja przekonuje, że to nic innego jak nowy podatek.

 

Jak tłumaczy analityk rynku paliw dr Jakub Bogucki, opłata w zapisie projektowym ma dotyczyć jedynie importerów, producentów oraz nabywców wspólnotowych. Odbiorca ostateczny nie jest wymieniony. – Wiadomo, że jeśli gdzieś ktoś jest zmuszony do poniesienia wyższego kosztu, będzie mógł sobie to powetować sprzedając towar po prostu nieco drożej dlatego jest ta obawa, że ostatecznym płatnikiem przynajmniej części tych pieniędzy może być tankujący “Kowalski” – dodał Bogucki. Szacuje się, że od nowego roku kierowcy mogą odczuć nawet 2-procentowe podwyżki cen paliw.

 

Obecnie ceny na stacjach paliw rosną pomimo, że opłata będzie doliczana do nich dopiero za kilka miesięcy. W ostatnich dniach byliśmy świadkami wyraźnego ruchu zwyżkowego. Ceny benzyny i oleju napędowego na polskich stacjach ponownie przekraczają już 5 zł. Wszystko wskazuje na to, że kolejne dni nie przyniosą nam odmiany nastrojów.

 

Prognozy e-petrol.pl na okres między 16 i 22 lipca 2018 są następujące: dla benzyny 98-oktanowej oczekuje się wyników na poziomie 5,37-5,48 zł za litr, a dla Pb95 5,07-5,16 zł/l. W przypadku diesla ceny lokować się będą najczęściej między 4,99 i 5,10 zł/l, zaś dla autogazu prognozuje się ceny z poziomu 2,23-2,32 zł/l.

 

COMMENTS