HomePILNE

Rząd włoski wypowiada wojnę imigrantom

Rząd włoski wypowiada wojnę imigrantom

Skrajnie prawicowy i populistyczny rząd włoski wypowiada wojnę imigrantom. Nie tylko tym, którzy starają się dostać do Italii, uderza też w  tych, którzy rozpoczęli w tym kraju nowe życie.

Kilka lat temu burmistrz Riace, Domenico Lucano zyskał sławę podejmując ogromny wysiłek, by na swoim terenie pomagając imigrantom  mogli oni rozpocząć nowe życie. Mieli się oni przyczynić do rozwoju miasta i regionu. Teraz prawicowy rząd postanowił w ramach “wojny z migrantami” wydalić setki przybyszów z Riace, Mają być oni przeniesieni i to niebawem do innych centrów w różnych częściach kraju.

Udany eksperyment w Riace

Riace, położone w południowej części Kalabrii trafiło na czołówki gazet światowych po tym, jak postanowiono w ramach odmłodzenia miejscowej populacji przyjąć sporą grupę imigrantów. Przybysze dostali opuszczone domy, zapewniono im kursy zawodowe, a dzieciom imigrantów przygotowano szkoły i place zabaw.
To już jednak historia i po tym, jak aresztowano burmistrz Lucano pod kontrowersyjnym zarzutem organizacji fikcyjnych małżeństw rząd w Rzymie oznajmił, że kończy  z programem dla imigrantów.
Jak na razie nie jest znany do końca los 450 imigrantów, którzy rozrzuceni zostaną w specjalnych ośrodkach na terenie Włoch.
Matteo Salvini, populistyczny polityk i minister spraw wewnętrznych  tłumaczy, że ten ruch pokazuje, iż “Italia wypowiedziała wojnę imigracyjnemu biznesowi”. Ta wojna obejmuje nie tylko drastyczną redukcję przyjmowania imigrantów, ale też odmawia się prawa zawinięcia łodzi z uchodźcami z Afryki Północnej do włoskich portów.
I tak chwalony i wielokrotnie nagradzany program integracji imigrantów, jaki zaczynał już z powodzeniem działać w Riace odchodzi do historii.
Program kierowany przez Lucano, nazywany (Dziecko) wyróżniony został dwa lata temu przez Fortune.  – Jak można było coś takiego zniszczyć, coś w co zaangażowali się zwykli ludzie oraz politycy i artyści – cytowała słowa Lucano agencja AFP.

Zabrali posiłki i transport

Okazuje się, że to nie wszystkie pomysły na wojnę z imigrantami we włoskim wydaniu. Kolejnym przykładem jest miasto Lodi, którego władze odmówiły wydawania posiłków oraz transportu autobusowego dzieciom imigrantów, co wielu uznało za “nikczemny” apartheid, a który z radością powitał  wspomniany już minister Matteo Salvini,
Tym niecodziennym pomysłem dotkniętych zostało około 200 dzieci w mieście położonym w północnej części Lombardii, które rządzone jest przez skrajną prawicę. Burmistrz Lodi, Sara Casanova wyjaśnia, że imigranci, których dzieci chodzą do szkoły muszą przedstawić odpowiednie dokumenty ze swoich rodzinnych krajów, w których wyszczególni się ich majątek, sami też będą musieli zadeklarować, z jakimi pieniędzmi przybyli do Italii.

 

 

COMMENTS