HomePOLSKA

Rząd wisi na włosku, rekonstrukcja zagrożona. Ziobro i Gowin nie chcą “kaczystowskiej piątki dla zwierząt”

Rząd wisi na włosku, rekonstrukcja zagrożona. Ziobro i Gowin nie chcą “kaczystowskiej piątki dla zwierząt”

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował o zawieszeniu prowadzonych negocjacji koalicyjnych w sprawie rekonstrukcji rządu. Jak mówił, ich powodem jest to, że “koalicjanci występują z innym programem i wskazaniami do głosowań niż cały klub”. Chodzi między innymi o zapowiedzi polityków Solidarnej Polski oraz Porozumienia dotyczące głosowania nad projektem ustawy o ochronie zwierząt.

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski z Solidarnej Polski zapowiedział, że jego ugrupowanie nie poprze projektu zmian w ustawie o ochronie zwierząt w obecnym brzmieniu. “Ze spokojem przyjmujemy argumenty naszych przyjaciół z Prawa i Sprawiedliwości” – powiedział. Dodał, że zadaniem Solidarnej Polski jest stanowienie takiego prawa, które będzie – szczególnie w okresie pandemii – pozytywne dla polskiej gospodarki. “Jako Solidarna Polska pana ministra Zbigniewa Ziobry przede wszystkim jesteśmy przyjaciółmi polskiej wsi, jesteśmy przyjaciółmi rolników” – dodał.

Ryszard Terlecki poinformował dziennikarzy, że każdemu członkowi klubu PiS, który zagłosuje niezgodnie z rekomendacją w sprawie ustawy o ochronie zwierząt, będą groziły konsekwencje, łącznie z zawieszeniem w prawach członka partii. Dodał, że jeśli “sytuacja do tego zmusi”, rekonstrukcja rządu nastąpi bez uzgodnień z Solidarną Polską i Porozumieniem. Wykluczył opcję rządu mniejszościowego. “Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, to pójdziemy na wybory. Oczywiście sami” – powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki.

O te słowa dziennikarze pytali lidera Porozumienia Jarosława Gowina. “Nie sądzę, żeby przyspieszone wybory to było to, co w tej chwili jest Polsce potrzebne, ale zachowujemy w tej sprawie spokój” – powiedział. Jarosław Gowin dodał, że Porozumienie jest przeciwne zakazowi uboju rytualnego.

O 20.30 ma się rozpocząć blok głosowań, w którym posłowie zajmą się między innymi nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, czyli “Piątką dla zwierząt. Przygotowało go Forum Młodych PiS przy mocnym wsparciu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Projekt zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego, a także ograniczenie możliwości trzymania zwierząt na uwięzi.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Naukowicz/w hm

COMMENTS