5.7 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Rząd: Wielka płyta do remontu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma poprawić efektywność energetyczną budynków z wielkiej płyty. Środki z realizowanego już Funduszu Termomodernizacji i Remontów trafią do szerszego grona odbiorców. Rozszerzony zostanie także zakres prac, na które można otrzymać wsparcie. Dofinansowanie z funduszu obejmie wzmocnienia ścian w budynkach z wielkiej płyty, montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii oraz remonty budynków komunalnych.

W blokach z wielkiej płyty mieszka 12 milionów Polaków, powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że wprowadzane zmiany pozwolą na podniesienie jakości życia w budownictwie z wielkiej płyty. Będą również, jak dodał minister, wkładem w walkę o czyste powietrze. „Budynki z tak zwanej wielkiej płyty mają się całkiem nieźle w Polsce, ale warunki ich funkcjonowania mogą być jeszcze bardziej polepszone, jeśli wzmocnimy je konstrukcyjnie poprzez specjalne kotwy i również jeżeli zapewnimy termomodernizację tych budynków (….). Także zwiększy się komfort życia w tych budynkach, zmniejszy się zużycie energii, a konsekwencją będzie również bardziej czyste powietrze w naszych miastach”, mówił minister.
Rozszerzony program obejmuje remont budynków komunalnych. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń powiedział, że mieszka w nich 600 tysięcy Polaków. „Tam dotychczas nie można było korzystać z możliwości funduszu termomodernizacji i remontów, dzisiaj taką możliwość dajemy, w związku z tym spodziewam się, że samorządy w pierwszej kolejności będą korzystały z nowelizacji ustawy, tak, aby remontować swój zasób komunalny, który jak wiemy takich remonów wymaga. W najbliższym czasie spodziewamy się około 8 tysięcy wniosków na bloki samorządowe i około 2 tysięcy na budynki z wielkiej płyty”, powiedział Artur Soboń.
Wiceminister poinformował, że od 2016 roku fundusz wsparł remont 216 tysięcy mieszkań. Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 procent wartości realizowanych przedsięwzięć. W przypadku, gdy budynki komunalne są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 procent kosztów przedsięwzięcia.
Zmiana przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii. W ciągu najbliższych 10-ciu lat Fundusz Termomodernizacji i remontów wyda na wsparcie około 3,2 mld złotych, z z czego 2,2 mld dotyczy inwestycji objętych nowelizacją ustawy.

Informacyjna Agencja Radiowa/ Białek/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520